FOTBAL: Favoritele au făcut senzaţie în primele meciuri din grupele UEFA Champions League

Marţi seara s-au jucat primele opt meciuri din prima etapă a grupelor UEFA Champions League.

De departe derbiul serii a fost duelul dintre FC Barcelona şi Juventus Torino, o reeditare a confruntării din sferturile de finală ale ediţiei precedente.

De această dată, însă, italienii nu au mai rezistat uraganului Messi. Catalanii au profitat din plin de problemele din lotul lui Juventus şi s-au impus la pas, scor 3-0, graţie unei duble semnate de argentinian şi a unui gol marcat de croatul Ivan Rakitic.

De altfel, ziua de marţi a fost una în care favoritele şi-au respectat blazonul. Bayern Munchen şi Manchester United au câştigat cu acelaşi scor, 3-0, acasă, meciurile jucate contra formaţiilor Anderlecht Bruxelles, respectiv FC Basel.

Paris Saint Germain, cu tripleta Neymar, Mbappe, Cavani în prim plan, a bătut  ca la fasole în Scoţia, 5-0 cu Celtic Glasgow, în timp ce Chelsea Londra a făcut scorul zilei, 6-0 cu nefericiţii de la Qarabag Agdam.

Sporting Lisabona, formaţia care a eliminat-o pe FCSB, vicecampioana României, din drumul spre grupe, a câştigat cu 3-2 duelul din deplasare, cu Olympiakos Pireu, după ce în minutul 88 portughezii conduceau cu 3-0.

În alte două meciuri jucate marţi seara, AS Roma şi Atletico Madrid au încheiat la egalitate, 0-0, iar ŢSKA Moscova s-a impus cu 2-1 pe terenul formaţiei Benfica Lisabona.

Runda continuă miercuri cu meciurile FC Porto – Beşiktaş Istanbul, Feyenoord Rotterdam – Manchester City, FC Liverpool – FC Sevilla, NK Maribor – Spartak Moscova, RasenBallsport Leipzig – AS Monaco, Real Madrid – APOEL Nicosia, Şahtior Doneţk – SSC Napoli şi Tottenham Hotspur – Borussia Dortmund. Toate meciurile încep la 21.45, ora României.