Selgros

ACTUALITATE: Curentul electric se scumpește cu 13% în perioada de vârf 18.00 – 22.00, de la 1 ianuarie / Piața energiei va fi complet liberalizată în 2018 / Inflația a urcat la 3,2 în noiembrie

Breaking News:

HANDBAL: România, a patra victorie consecutivă la Campionatul Mondial feminin

Naţionala feminină de handbal a României a obţinut joi, la Trier (Germania), a patra victorie din patru meciuri jucate la Campionatul Mondial.

sursa foto Facebook Denisa Dedu

Formaţia noastră a trecut nu fără emoţii, scor 27-24, de Angola, echipă care ne-a dat mari bătăi de cap deşi cedase clar în primele trei meciuri jucate.

Obligate să câştige pentru a mai spera la calificarea în optimi, angolezele au început meciul în forţă şi s-au distanţat rapid la 6-4, având apoi 10-7 şi chiar 13-9.

Totuşi, pe finalul reprizei, echipa noastră, graţie unui joc colectiv excelent, a revenit în meci, iar după 30 de minute scorul era egal, 14-14.

Partea a doua a disputei a avut un scenariu asemănător. Angolezele au condus cu 20-18 şi 21-19. Pe final, adversarele au căzut fizic, iar România a forţat atât cât trebuie pentru a se impune cu 27-24.

A fost a patra victorie din patru posibile pentru formaţia noastră, care vineri, de la 19.00, înfruntă echipa Franţei pentru câştigarea grupei.