Stanciu, Keşeru şi Tătăruşanu, printre cei mai buni fotbalişti ai serii în Europa League. Rezultatele complete de joi

Joi seara s-au disputat meciurile din prima manşă a 16-imilor de finală din Europa League.

Astra Giurgiu, campioana României la fotbal, a obţinut doar un 2-2 acasă cu Racing Club Genk, însă oamenii lui Marius Şumudică nu au fost singurii români implicaţi în meciurile de joi.

Anderlecht Bruxelles, cu Nicuşor Stanciu titular, folosit până în minutul 74, şi cu Alexandru Chipciu intrat pe teren din minutul 60, a obţinut o victorie uriaşă, 2-0 cu Zenit St. Petersburg, formaţia antrenată de românul Mircea Lucescu.

Omul meciului a fost Stanciu, fostul mijlocaş al Stelei servindu-l ideal, de două ori, pe Acheampong la cele două goluri reuşite de fotbalistul ghanez.

Ludogoreţ Razgrad, campioana Bulgariei, a pierdut, cu 1-2, duelul de Liga Campionilor cu FC Copenhaga şi are şanse minime să mai ajungă în optimile de finală ale Europa League. Intrat la gazde în minutul 62, atacantul român Claudiu Keşeru a înscris golul de onoare al lui Ludogoreţ cu nouă minute înainte de finalul partidei. Cosmin Moţi a fost integralist în centrul apărării bulgarilor.

Un alt român care s-a remarcat joi seara a fost portarul Ciprian Tătăruşanu. Integralist la Fiorentina, în deplasarea de la Borussia Monchengladbach, goalkeeperul român a închis poarta, în ciuda celor 16 şuturi trimise de nemţi spre poarta adversă, şi a permis italienilor să se impună la limită, 1-0.

Rezultate Europa League, 16-imi, prima manşă

FC Krasnodar – Fenerbahce Istanbul 1-0

Astra Giurgiu – Racing Club Genk 2-2

AZ Alkmaar – Olympique Lyon 1-4

Borussia Monchengladbach – Fiorentina 0-1 (Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la oaspeţi)

Celta Vigo – Şahtior Doneţk 0-1

FK Rostov – Sparta Praga 4-0 (La gazde Andrei Prepeliţă a intrat în minutul 83)

Gent – Tottenham Hotspur 1-0

Ludogoreţ Razgrad – FC Copenhaga 1-2 (La gazde, Cosmin Moţi a fost integralist, iar Claudiu Keşeru a intrat în minutul 62 şi a marcat în minutul 81)

Olympiakos Pireu – Osmanlispor 0-0 (La oaspeţi, Raul Rusescu a intrat în minutul 81)

Anderlecht Bruxelles – Zenit St. Petersburg 2-0 (Nicuşor Stanciu a fost titular la gazde. A dat două pase de gol şi a ieşit în minutul 74. Alexandru Chipciu a intrat în minutul 60)

Athletic Bilbao – APOEL Nicosia 3-2

Hapoel Beer Sheva – Beşiktaş Istanbul 1-3 (La gazde, Ovidiu Hoban a fost titular şi a jucat până în minutul 67)

Legia Varşovia – Ajax Amsterdam 0-0

Manchester United – St. Etienne 3-0

PAOK Salonic – Schalke 04 0-3

Villarreal – AS Roma 0-4

Meciurile retur vor avea loc joi, 23 februarie.