TENIS: Irina Begu joacă semifinală la Moscova

Irina Begu este pe punctul de a bifa cel mai bun rezultat al sezonului, după ce joi s-a calificat în semifinalele turneului feminin de tenis de la Moscova (Rusia), competiţie dotată cu premii în valoare de aproape 800.000 de dolari.

Irina a avut nevoie de 145 de minute de joc pentru a trece la mare luptă, scor 6-3, 4-6, 7-5, de Vera Lapko, din Belarus, o sportivă de numai 19 ani şi care ocupă locul 167 în ierarhia mondială.

Plusul de experienţă i-a asigurat victoria sportivei noastre, dar pentru Irina urmează un meci mult mai greu, în semifinale, când ar urma să dea piept cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 28 mondial şi campioană la Charleston în acest an.

Kasatkina a trecut în sferturi de Aliaksandra Sasnovich, din Belarus, scor 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat 84 de minute de joc.

Deşi rusoaica are doar 20 de ani, o conduce categoric pe Irina la meciuri directe, câştigând patru dintre cele cinci confruntări de până acum. A fost 6-3, 3-6, 6-3 la Moscova, în 2015, 6-3, 6-3, la Brisbane, anul acesta, 3-6, 6-1, 7-5 la Doha, anul acesta, şi 6-4, 6-1 în sferturile de la Charleston.

Irina, care până acum şi-a asigurat 42.080 de dolari şi 185 de puncte WTA graţie parcursului de la Moscova, a bătut-o o singură dată pe rusoaică, la Roma, anul trecut, scor 6-1, 6-4.