TENIS: Nadal îl spulberă pe Wawrinka și scrie istorie la Roland Garros

Spaniolul Rafa Nadal a intrat definitiv în cartea de istorie a tenisului mondial, după ce și-a adjudecat duminică, pentru a 10-a oară în istorie, trofeul pus în joc la Roland Garros.

Nadal, poate cel mai bun jucător din istorie pe zgură, a defilat în finala cu elvețianul Stanislas Wawrinka, surclasându-l, scor 6-2, 6-3, 6-1, la capătul unei partide care a durat două ore și șapte minute, adică doar cu cinci minute mai mult decât finala feminină de sâmbătă.

Anticipat ca un duel extraordinar de echilibrat, meciul dintre Nadal și Wawrinka a curs într-o singură direcție, ibericul fiind decis să facă “la decima” fără a-i lăsa vreo șansă adversarului.

Astfel s-a ajuns ca Nadal să bifeze de aproape două ori mai multe puncte decât adversarul său și să pună capăt unei dispute în care și-a creat 13 șanse de break, iar adversarul una singură și aceea ratată.

Este și succesul care îl readuce pe Nadal în prim plan, ibericul revenindu-și după trei ani în care a mai bifat o singură finală de Grand Slam.