TENIS: Româncele spulberă tot în Antalya. Avem trei jucătoare în semifinale

Turneul feminin de tenis din această săptămână din Antalya (Turcia) este dominat copios de marile speranțe ale României.

Karola Patricia Bejenaru, una dintre jucatoarele de urmarit in acest sezon

Toate cele trei jucătoare care au ajuns în faza sferturilor de finală au reușit, vineri dimineața, să treacă și de acest obstacol și să se califice în faza semifinalelor, ceea ce înseamnă că, automat, vom avea cel puțin o jucătoare în finală.

Cristina Dinu, 25 de ani, locul 339 mondial, și-a respectat blazonul și s-a impus, scor 7-6, 6-2, în duelul cu ucrainianca Anastasiya Vasylyeva, 26 de ani, locul 399 mondial.

Adevărata surpriză a venit din partea celorlalte două jucătoare din România care au reușit să bată sportive mult mai experimentate și mai bine clasate în ierarhia WTA.

Ilona Ghioroaie, 19 ani, locul 525 mondial, a surclasat-o, scor 6-0, 6-2, pe unguroaica Agnes Bukta, 24 de ani, locul 345 mondial.

Karola Patricia Bejenaru, 20 de ani, locul 1.004 mondial, a învins-o, scor 7-6, 6-4, pe nimeni alta decât favorita principală a competiției, turcoaica Bașak Eraydin, 23 de ani, locul 172 mondial.

În semifinale, Ilona Ghioroaie joacă împotriva Cristinei Dinu, în timp ce Karola Patricia Bejenaru dă piept cu rusoaica Amina Anshba, 18 ani, locul 385 mondial, sportivă care, vineri, s-a impus, cu 6-4, 6-2, împotriva belgiencei Luna Meers, 18 ani, locul 926 mondial.