TENIS: Simona Halep s-a retras de la St. Petersburg

Cotată cu prima şansă la câştigarea turneului feminin de tenis de la St. Petersburg (Rusia), Simona Halep a părăsit în faza sferturilor de finală competiţia dotată cu premii în valoare de 710.900 de dolari.

halep

Nu din cauza vreunei înfrângeri, ci pentru că sportiva noastră nu a reuşit să treacă peste problemele avute la genunchi şi care i-au afectat şi participarea la Australian Open.

Simona ar fi trebuit să joace vineri, în sferturile de la St. Petersburg, cu Natalia Vihlianţeva, una dintre favoritele publicului. Cu circa 30 de minute înainte de startul partidei, Halep şi-a anunţat retragerea din competiţie.

Constănţeanca rămâne, astfel, cu 20.350 de dolari şi 100 de puncte WTA. Simona o învinsese în sferturi pe croata Ana Konjuh, scor 6-4, 7-6.

Vihlianţeva o va înfrunta în semifinale pe învingătoarea dintre Kristina Mladenovic şi Roberta Vinci (cap de serie numărul 6).