Umilită din nou de Dudelange, CFR Cluj părăsește Europa League

CFR Cluj, campioana României la fotbal, a părăsit pe ușa din spate cupele europene.

Formația noastră a suferit o dublă înfrângere în confruntarea cu Dudelange, campioana Luxemburgului, și a fost eliminată din play-off-ul Europa League.

După 0-2 în deplasare, CFR a cedat și acasă, 2-3, după un meci în care luxemburghezii chiar au condus cu un neverosimil 3-0.

Obligată să atace, CFR a făcut-o steril, apropiindu-se rareori de poarta adversă. În schimb, luxemburghezii și-au manifestat din start intenția de a-și juca șansa și au pus în pericol poarta ardelenilor.

Istoria dublei și poate chiar a CFR-ului s-a jucat în primele 10 minute din repriza a doua. Dudelange a prins două momente favorabile și le-a fructificat la maxim, Sinani reușind o dublă.

Mai mult, în minutul 78, Turpel a pus bomboana pe coliva CFR-ului. Ardelenii au punctat și ei de două ori spre final, prin Tambe și Omrani, dar a fost prea puțin și prea târziu, CFR-ul scriind o pagină importantă, poate cea mai importantă, din istoria neagră a fotbalului românesc.