Vicecampioana Europei, în recital cu puternica Bayern Munchen. Rezultatele de miercuri seara, din grupele UCL

Miercuri seara s-au disputat ultimele opt meciuri din etapa a doua a grupelor UEFA Champions League.

atletico

Cel mai important meci al serii, Atletico Madrid – Bayern Munchen, s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor, scor 1-0. Deși au avut în față una dintre cele mai bine cotate echipe din Europa, vicecampionii Europei, fotbaliștii de la Atletico Madrid, au predat o adevărată lecție de fotbal.

Elevii lui Diego Simeone s-au apărat exemplar și au creat pericol în treimea adversă de fiecare dată când au scăpat pe contraatac. Singurul gol al meciului a venit în minutul 35, când Yannick Ferreira Carrasco a fructificat un balon venit de la Griezmann.

Același Griezmann putea dubla avantajul madrilenilor pe final, dar a irosit un penalty acordat de centralul polonez Marciniak.

Surpriza serii a venit de la Glasgow, acolo unde Manchester City, liderul autoritar din Premier League, a reușit doar un 3-3. Trădat de apărare, Josep Guardiola s-a văzut în situația ca echipa sa să fie condusă de trei ori, 1-0, 2-1 și 3-2.

Fundașul român Cosmin Moți a fost omul-negru pentru campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad. Moți a arătat un penalty, în minutul 59, la 2-1 pentru Paris Saint Germain, iar pe contraatac Cavani a închis tabela, stabilind scorul final la 3-1.

Rezultate miercuri seara UEFA Champions League

Arsenal Londra – FC Basel 2-0

Atletico Madrid – Bayern Munchen 1-0

Borussia Monchengladbach – FC Barcelona 1-2

Beșiktaș Istanbul – Dinamo Kiev 1-1

Celtic Glasgow – Manchester City 3-3

FK Rostov – PSV Eindhoven 2-2 (Andrei Prepeliță a intrat în ultimul minut la gazde)

Ludogoreț Razgrad – Paris Saint Germain 1-3 (Cosmin Moți a fost integralist la gazde și a ratat un penalty; Claudiu Keșeru a intrat în minutul 88)

Napoli – Benfica Lisabona 4-2 (Vlad Chiricheș, accidentat, a lipsit de la gazde)