POLITICĂ: Cătălin Cîrstoiu și-a anulat toate ieșirile publice, după ce a fost reclamat la DNA și ANI de Emanuel Ungureanu / JUSTIȚIE: Iohannis a avizat începerea urmăririi penale a lui Petre Roman și Voican Voiculescu în dosarul Mineriadei / ANM: Vreme extrem de caldă până miercuri, apoi temperaturile scad brusc cu până la 15 grade /

Anglia – Croația, semifinala tuturor posibilităților

Miercuri seara, de la 21.00, ora României, în direct pe TVR 1, se joacă Anglia – Croația, a doua semifinală de la Campionatul Mondial din Rusia.

sursa foto deviantart.com

Partida are loc la Moscova, pe Lujniki, iar specialiștii consideră că jocul este, practic, unul deschis oricărui rezultat.

Pe de o parte, avem Anglia, o echipă cu jucători cotați la multe zeci de milioane de euro, dar fără liderii de pe vremuri precum John Terry, Frank Lampard sau Steven Gerrard.

Sportiv vorbind, cu excepția meciului de tristă amintire, cu Belgia, englezii au avut evoluții solide și eficiente, dar fără neapărat să strălucească.

De partea cealaltă, Croația nu are chiar atât de multe vedete, dar compensează cu forța grupului, un grup care a strălucit într-o adevărată Grupă a Morții, cu Argentina, Nigeria și Islanda.

Totuși, croații sunt în pierdere de viteză, iar în optimi și în sferturi s-au chinuit cu Danemarca, respectiv Rusia, formații pe care le-au eliminat la lovituri de departajare.

Cele 30 de minute jucate în plus, în sferturi, s-ar putea să-i coste pe croați, mai ales că au și ceva probleme de efectiv, Vrsaljko și Kalinic fiind trași pe linie moartă.

Croația are cinci victorii și două egaluri în cele nouă meciuri jucate în 2018, în timp ce Anglia stă mai bine la acest capitol, având o singură înfrângere, cea ciudată cu Belgia, în ultimele 15 meciuri jucate.

În plus, și palmaresul meciurilor directe îi avantajează pe englezi, de aceea ei au o cotă ceva mai bună la pariuri. Anglia a câștigat patru din cele șase meciuri directe și chiar a făcut spectacol în ultimele două partide, jucate în preliminariile Campionatului Mondial din 2010.

În septembrie 2008 a fost 4-1 pentru Anglia la Zagreb, iar în septembrie 2009, englezii au câștigat cu 5-1 meciul de pe teren propriu. Era însă o perioadă în care pentru Anglia marcau Lampard, Gerrard, Rooney sau Walcott.