POLITICĂ: Ministrul Boloș a inițiat un proiect de HG pentru prelungirea cu încă 3 luni a plafonării tarifelor RCA /

Anglia, victorie chinuită cu Tunisia

Naționala de fotbal a Angliei a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial din Rusia, trupa antrenată de Gareth Southgate impunându-se, cu 2-1, în confruntarea cu selecționata Tunisiei.
La finalul textului aveți Rezultatele și Clasamentele pentru grupele A , B. C. D, E, F și G – după Prima Etapă!

Dornici să răzbune ratările de la ultimele turneele finale, englezii au căutat să-și manifeste încă din start intențiile și au atacat în valuri poarta tunisiană.

Au curs ocaziile la poarta nefericitului Mouez Hassen, care a scos incredibil tot ce a avut de scos, dar a făcut-o cu prețul unei accidentări grave.

Obligate să plonjeze mai mult pe partea stânga, Hassen și-a distrus umărul și a fost înlocuit încă din minutul 15 cu Faour Ben Moustapha. Schimbare a intervenit imediat după golul lui Kane, care a profitat de un nou balon respins acrobatic de goalkeeperul titular al Tunisiei și, uitat de defensiva adversă, a împins balonul în plasă.

Părea că vom asista la un scor fluviu în favoarea Angliei, însă o greșeală a fundașului Kyle Walker a întors soarta partidei. În minutul 35, Walker a făcut cadou un penalty tunisienilor și Sassi a transformat cu siguranță, restabilind egalitatea.

A fost golul care a turnat plumb în picioarele englezilor. Pentru că aceștia și-au pierdut încrederea în forțele proprii. Nu au mai atacat atât de convingător, iar Tunisia s-a baricadat la sacrificiu.

Au fost aproape 60 de minute de dominare sterilă a englezilor, înainte ca același incredibil Harry Kane să rezolve soarta meciului. În primul minut al prelungirilor, englezii au beneficiat de un corner de pe dreapta. Balonul a fost prelungit pe colțul lung de unde Kane, surprinzător de liber, l-a împins cu capul în plasă de câțiva metri.

Anglia – Tunisia s-a încheiat 2-1, la capătul unui meci în care englezii s-au chinuit pentru cele trei puncte, dar per total victoria lor este meritată, mai ales dacă ne uităm la statistici.

Este însă și meciul care confirmă, practic, faptul că Grupa G are două mari favorite, fiind greu de crezut, în continuare, că Panama și Tunisia le mai pot încurca pe Belgia și Anglia.