POLITICĂ: Cîrstoiu se disculpă: „Nu sunt incompatibil, există o decizie a ÎCCJ” / /JUSTIȚIE: Primarul PNL Chirica de la iași, trimis în judecată de DIICOT / ANM: Vremea începe să se încălzească, dar mai există ploi până la sfârșitul lunii /

Croația o spulberă pe Argentina și trupa lui Messi este ca și eliminată de la Campionatul Mondial

Unul dintre cele mai așteptate meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia, duelul dintre Croația și Argentina, s-a încheiat cu un rezultat neverosimil.
La finalul textului aveți Rezultatele și Clasamentele: A II-a Etapă pentru Grupele A, B, C și E; Prima Etapă pentru grupele F, G și H!

Formația antrenată de Zlatko Delic a oferit o nouă lecție de fotbal și a spulberată o echipă pe care mulți o vedeau drept mare favorită la câștigarea turneului final.

A fost 3-0 pentru Croația, după un meci în care Argentina a avut posesia și cam atât. Pentru că din nou Messi a fost practic absent și fără vedeta lor argentinienii nu sunt în stare de nimic.

Însă poate alta ar fi fost soarta partidei, dacă Willy Caballero, portarul Argentinei, nu o comitea în minutul 53. Goalkeeperul lui Manchester City a degajat prost un balon și mingea i-a venit perfect lui Rebic pentru voleul de 1-0.

Profitând de avantajul de pe tabelă, Croația a făcut ce a trebuit. S-a închis în apărare și a lovit de încă două ori pe contraatac. În minutul 80, Modric a prins un șut magistral de la 22 de metri și a catapultat balonul lângă bară, fără speranțe pentru nefericitul Caballero.

În prelungiri, croații au profitat de apărarea rarefiată a Argentinei și au mai dat o dată lovitură, prin Ivan Rakitic.

De partea cealaltă, Argentina nu a reușit să-și creeze nicio ocazie clară și este ca și eliminată din competiție, după ce a acumulat doar un punct din două partide.

Doar o victorie clară în disputa cu Nigeria, din ultima etapă, și jocul rezultatelor mai pot salva onoarea Argentinei, dar deja trupa lui Jorge Sampaoli stă la mâna altora și are nevoie de un miracol pentru a pătrunde între cele mai bune 16 echipe de la turneul final.