POLITICĂ: Ciolacu îi transmite din Qatar lui Cîrstoiu: „Să răspundă la toate acuzațiile. Eu nu i-am cerut lămuriri, dânsul trebuie să se explice bucureștenilor” /JUSTIȚIE: Fost director alTermocentralei Rovinari, trimis în judecată pentru luare de mită / ANM: Vreme ploioasă, temperaturile scad brusc cu până la 15 grade /

Franța câștigă clar sfertul cu Uruguay

Naționala de fotbal a Franței este prima echipă calificată în semifinalele Campionatului Mondial din Rusia.
La finalul textului aveți Clasamentele Finale și Echipele Calificate în Optimi, Sferturi și în Semifinale!

Vineri, în primul meci din sferturile de finală, trupa antrenată de Didier Deschamps s-a impus, cu 2-0, în confruntarea cu Uruguay.

A fost un meci controlat cu autoritate de francezi și în care uruguaienii au resimțit din plin absența lui Edison Cavani, atacantul lui Paris Saint Germain.

Debutul meciului a fost dominat de intrări tari de o parte și de cealaltă. Singura ocazie clară a venit în minutul 15, când Giroud a recentrat pentru Mbappe, dar starul lui Paris Saint Germain a sărit în contratimp și nu a reușit să reia corespunzător spre poarta adversă.

Deschiderea scorului a venit în minutul 40. Griezmann a centrat perfect de pe dreapta, din lovitură liberă, iar Varane a punctat cu o superbă lovitură cu capul.

Chiar înainte de pauză Uruguay a avut șansa să egaleze și să reintre practic în meci. Caceres a reluat cu capul, Lloris a respins incredibil cu o mână de lângă bară, iar Diego Godin a șutat violent, mult peste transversală.

A fost singurul moment cu adevărat important avut de uruguaieni în ofensivă.

În partea a doua a meciului, jocul a curs practic în continuu spre poarta lui Muslera. Francezii au punctat constant la posesia balonului și inevitabil a venit și golul al doilea.

În minutul 61, Griezmann a trimis un șut înșelător de la 20 de metri, execuție cu care l-a surprins pe Muslera și goalkeeperul uruguaian a scăpat balonul ca un debutant printre brațe.

Franța – Uruguay s-a terminat 2-0 și Cocoșii Galici se pregătesc deja pentru semifinala pe care o vor disputa marți, 10 iulie, de la 21.00, ora României, împotriva Braziliei sau Belgiei, la St. Petersburg.