Dacia

POLITICĂ: Ciolacu începe să se enerveze pe Cîrstoiu /„Trebuia să facă deja conferinţa de presă ca să explice acuzațiil /JUSTIȚIE: Primarul PNL Chirica de la iași, trimis în judecată de DIICOT / ANM: Vremea începe să se încălzească, dar ploile rămân până la sfârșitul lunii /

Breaking News:

Franța este noua campioană mondială

Naționala de fotbal a Franței a devenit noua campioană a lumii, după ce s-a impus, cu 4-2, în finala cu Croația de la Moscova.
La finalul textului găsiți Clasamentele și Echipele Calificate în Optimi, Sferturi, Semifinale , Finale, precum și câștigătoarea Finalei Mici – Belgia și câștigătoarea Finalei Mari – FRANȚA!!

La 20 de ani de la succesul generației lui Zidane, Henry, Deschamps, Thuram sau Petit, Franța a reinventat o generație de aur care a dat lovitura la turneul final din Rusia, după ce a depășit clar formații cu pretenții precum Argentina, Belgia sau Uruguay.

În ultimul act al competiției, oamenii lui Didier Deschamps au făcut o demonstrație de eficiență și cinism în fața unei echipe care a intrat în ultimul act cu un mare dezavantaj: 90 de minute de fotbal în plus din cauza celor trei meciuri eliminatorii câștigate după prelungiri și lovituri de pedeapsă.

Croația a jucat practic un meci în plus până în finală, fiind obligată să dispute prelungiri în toate partidele eliminatorii. Iar acest lucru s-a resimțit din plin, oamenii lui Zlatko Dalic părând vlăguiți fizic și la nivel de inspirație.

Peste toate, francezii au avut însă și norocul de partea lor, semn că, totuși, norocul a ținut în ultimul act cu echipa mai bună.

În minutul 18, Griezmann a aruncat un balon la bătaie în careul advers, dintr-o lovitură liberă din lateral, și Mandzukic a deviat balonul nefericit cu capul în propria poartă, aducând primul gol al Franței.

Croația a egalat repede, prin Perisic, în minutul 28, dar minunea a ținut doar 10 minute. Pentru că, în minutul 38, același Perisic are o intervenție imprudentă în careu, comite henț și Franța face 2-1, grație penaltiului transformat de Griezmann.

Soarta meciului s-a decis între minutele 59 și 65, când Franța a mai reușit să puncteze de două ori. Mai întâi, Pogba a făcut 3-1. Vedeta lui Manchester United a șutat cu dreptul în blocaj, apărătorii croați s-au întors uluitor toți cu spatele, astfel că balonul a revenit tot la Pogba și acesta a punctat cu un șut cu stângul, plasat, de la 20 de metri.

În minutul 65 a venit și golul al patrulea al francezilor. Mbappe a marcat într-un mod asemănător cu Pogba, la o fază în care apărătorii croați au fost din nou pur și simplu niște jaloane care nu numai că nu au intervenit pe șut, dar l-au și mascat pe Subasic.

Epuizați, croații nu au mai avut forța necesară pentru a reveni în meci, dar au reușit să mai puncteze o dată, prin Mandzukic, care a profitat de o gafă uriașă a lui Hugo Lloris. Goalkeeperul francez a încercat să-l dribleze pe Mandzukic, dar a trimis mingea direct în piciorul acestuia și balonul a sărit în poartă.

Pe final, francezii mai puteau marca de două ori, dar s-au jucat cu ocaziile fiind deja cu gândul la trofeu și la bucuria de acasă, unde ar urma să fie primiți de milioane de fani încântați.

Franța câștigă al doilea titlu mondial, primul după 20 de ani, dar turneul final va rămâne în memorie în special grație impresiei artistice excelente lăsate de Belgia și Croația.
Didier Deschamps intră în Galeria marilor fotbaliști care au câștigat World Cup ca jucător și antrenor, o Panoplie formată din doar trei oameni: Zagalo, Franz Beckenbauer și Didier Deschamps!