Mexic trece clar de Coreea de Sud și se îndreaptă spre optimi

Naționala de fotbal a Mexicului a bifat, sâmbătă, a doua victorie din două meciuri jucate la Campionatul Mondial din Rusia.
La finalul textului aveți Rezultatele și Clasamentele: A II-a Etapă pentru Grupele A, B, C, E, F și G. Prima Etapă pentru grupa H!

După succesul surprinzător din partida cu Germania, 1-0, mexicanii au trecut sâmbătă și de Coreea de Sud, 2-1, la capătul unui meci în care asiaticii au arătat din nou o formă deplorabilă.

Mexicanii au controlat meciul cu autoritate, au avut în jur de 60% posesia, au fost mai vivace și mai periculoși, astfel că inevitabil au apărut și fazele periculoase la poarta nefericitului Cho Hyun Woo.

Mai întâi, un balon aruncat la bătaie, de Hernandez, nu este ajuns de Lozano la 6 metri de poarta adversă.

Coreenii nu s-au învățat că pericolul vine de pe benzi și, în minutul 26, Jang Hyun Soo a respins cu mâna o centrare venită de pe stânga, de la Guardado. Milorad Mazic nu a stat pe gânduri și a arătat punctul cu var, iar Carlos Vela a transformat cu siguranță penaltiul acordat de centralul din Serbia.

Coreea de Sud a părut că se chinuie ca peștele pe uscat. Heung Min Son a căutat să tragă echipa după el, dar nu a reușit să facă minuni.

De partea cealaltă, Mexicul a mai ratat două ocazii clare până la pauză, prin Layun și Lozano, și a continuat să controleze jocul și în repriza a doua, când șansa irosită de Guardado în minutul 58 a prefațat golul înscris de Chicharito Hernandez, pe contraatac, în minutul 66.

Văzuți cu sacii în căruță, mexicanii au luat piciorul de pe accelerație și au permis adversarilor să înscrie golul de onoare în prelungiri, când neobositul Heung Min Son a punctat cu un șut superb, în unghi, din 18 metri.

A fost Mexic – Coreea de Sud 2-1 și, dacă mexicanii se pregătesc deja pentru faza optimilor de finală, asiaticii își cam fac bagajele, având două înfrângeri din două partide.