Serbia, prima victorie la Mondiale după opt ani fără o zi

Naționala de fotbal a Serbiei a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial din Rusia, trupa antrenată de Mladan Krstajic impunându-se, cu 1-0, împotriva echipei din Costa Rica.
La finalul textului aveți Rezultatele și Clasamentele pentru grupele A , B. C, D, E și F – după Prima Etapă!

A fost un meci dominat cu autoritate de formația sârbă, plusul de valoare individuală și de experiență la nivel înalt înclinând serios balanța în favoarea plavilor.

Diferența de scor putea fi mult mai mare, însă sârbii au irosit cu nonșalanță mai multe ocazii monumentale, Markovic și Kostic fiind gafeurii de serviciu la finalizare.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 57, când Aleksandr Kolarov a punctat transformând perfect o lovitură liberă acordată în urma unui fault comis de David Guzman.

Deși sârbii au făcut apoi pasul în spate și Costa Rica a urcat mai mult în jumătatea de teren adversă, tot sârbii au avut ocazii mai mari de a marca.

Mai întâi a fost un balon centrat la firul ierbii, de pe partea dreaptă. Mingea l-a depășit pe Keylor Navas, însă Mitrovic nu a reușit să-l direcționeze spre poarta goală.

În prelungiri, sârbii au scăpat pe un contraatac trei contra unu, dar Kostic nu a reușit să paseze spre centru, către ceilalți doi coechipieri ai săi, mingea ducându-se direct în brațele lui Navas.

Și, pentru că a devenit la modă, am avut și o nouă intervenție a arbitrului video. I s-a semnalat senegalezului Malang Diedhiou că Prijovic și-a luat un adversar cu palma peste față. Deși a văzut și el reluările, arbitrul senegalez l-a iertat pe Prijovic de eliminare, acordându-i doar cartonașul roșu.

Este prima victorie obținută de Serbia la un turneu final de Campionat Mondial după opt ani fără o zi. Pe 18 iunie 2010, plavii se impuneau tot cu 1-0 împotriva Germaniei, într-un meci jucat la Port Elizabeth, în Africa de Sud.

Sârbii nu au fost prezenți la turneul final din 2014.