POLITICĂ: Ciolacu începe să se enerveze pe Cîrstoiu /„Trebuia să facă deja conferinţa de presă ca să explice acuzațiil /JUSTIȚIE: Primarul PNL Chirica de la iași, trimis în judecată de DIICOT / ANM: Vremea începe să se încălzească, dar ploile rămân până la sfârșitul lunii /

Suedia trece de Coreea de Sud, după o partidă mai degrabă de lupte sau rugby

Naționala de fotbal a Suediei a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial, nordicii impunându-se luni, cu 1-0, în partida cu Coreea de Sud.
La finalul textului aveți Rezultatele și Clasamentele pentru grupele A , B. C. D, E și F – după Prima Etapă!

A fost o partidă controlată de suedezii și în care nordicii au irosit câteva ocazii uriașe, dar în primul rând a fost o partidă care a semănat mai mult cu una de lupte sau rugby.

Asta pentru că jucătorii ambelor formații au exagerat cu intervențiile peste limita regulamentului, rezultând peste 40 de faulturi înregistrate pe parcursul întâlnirii.

Prima repriză l-a avut în prim plan pe Markus Berg. Atacantul suedezilor a avut două ocazii uriașe de a deschide scorul dar a fost blocat incredibil mai întâi de portarul Hyun Woo Cho, iar apoi de fundașul Kim Young Gwon.

Coreea de Sud a încercat să pună mai multe probleme în repriza a doua, dar cu o singură floare, Heung Min Son, vedeta lui Tottenham Hotspur, nu se poate face primăvară.

În schimb, Suedia a fost din nou periculoasă în fața porții adverse, dar Hyun Woo Cho a avut o nouă intervenție magistrală la reluarea lui Toivonen.

Soarta meciului s-a decis în minutul 66. Claesson a fost agățat în careul advers, dar centralul Joel Aguilar, din El Salvador, a lăsat jocul să continue. Ulterior, după câteva secunde, incidentul i-a fost semnalizat de arbitrul video. Iar după ce a verificat reluările, Aguilar a revenit asupra deciziei și a acordat corect penalty pentru Suedia.

Granqvist a șutat plasat și l-a învins pe bravul Hyun Woo Cho, probabil cel mai bun jucător de pe teren.

Pe final, sud-coreenii puteau să egaleze, dar lovitura cu capul a lui Hwang Hee Chan a ocolit de puțin poarta adversă, iar centralul Aguilar a refuzat să acorde penalty sau să verifice reluările la o fază în care asiaticii au reclamat un henț în careu comis de unul dintre suedezi.

S-a terminat Suedia – Coreea de Sud 1-0, rezultat care complică și mai mult situația din Grupa F, după ce Mexic a produs duminică o mare surpriză și s-a impus cu același rezultat, 1-0, împotriva Germaniei, campioana mondială en-titre.