Exim Bank

Borsec

Dedeman

 

Cotnari

ComputerLand

Arctic

Dacia

JUSTIȚIE: DNA cere Camerei Deputaților ridicarea imunității lui Bănicioiu / El este acuzat de luare de mită în formă continuată

Breaking News:
 
Harta politică, după rezultatul votului de duminică

Alegeri locale 2020: PSD are 20 de președinți de CJ, PNL 17 iar UDMR 4. Cine sunt noii „baroni”

În urma alegerilor de duminică, PSD are 20 de președinți de consilii județene (CJ), față de 28 în mandatul 2016-2020, PNL are 17, câștigând 10 comparativ cu mandatul trecut, iar UDMR a rămas cu 4, față de cele 5 județe la care deținea șefia.

Concret, PSD a pierdut șefia următoarelor CJ: Timiș, Caraș-Severin, Zalău, Maramureș, Iași, Vrancea, Prahova, Giurgiu, Constanța.

În schimb, PNL le-a câștigat pe cele de mai sus, dar a pierdut șefia CJ Călărași.

UDMR a pierdut Bihorul.

Cel mai răsunător eșec este cel al lui Marian Oprișan:

Baronul PSD de Vrancea, Marian Oprișan, detronat după 5 mandate: „Am sufletul împăcat”

Iată cine sunt noii președinți de CJ, aleși uninominal, în baza OUG nr. 40/2019 adoptată de Guvernul Dăncilă și apoi aprobată prin lege de Parlament:

Rezultate parțiale 2020:

Alba: Ioan Dumitrel (PNL)

Arad: Iustin Cionca (PNL)

Argeș: Ion Mânzână (PSD)

Bacău: Valentin Ivancea (PSD)

Bihor: Ilie Bolojan (PNL)

Bistrița-Năsăud: Emil Radu Moldovan (PSD)

Botoșani: Doina Fedorovici (PSD)

Brașov: Adrian Ioan Veștea (PNL)

Brăila: Francisk Chiriac (PSD)

Buzău: Petre Emanoil Neagu (PSD)

Caraș-Severin: Romeo Dunca (PNL)

Călărași: Vasile Iliuță (PSD)

Constanța: Mihai Lupu (PNL)

Covasna: Tamaș Sandor (UDMR)

Cluj: Alin Tișe (PNL)

Dâmbovița: Corneliu Ştefan (PSD)

Dolj: Cosmin Vasile (PSD)

Galați: Costel Fotea (PSD)

Giurgiu: Dumitru Beianu (PNL)

Gorj: Cosmin Popescu (PSD)

Harghita: Borboly Csaba (UDMR)

Hunedoara: Laurenţiu Nistor (PSD)

Ialomița: Marian Pavel (PSD)

Iași: Costel Alexe (PNL)

Ilfov: Robert Thuma (PNL)

Maramureș: Ion Bogdan (PNL)

Mehedinți: Aladin Georgescu (PSD)

Mureș: Peter Ferenc (UDMR)

Neamț: Ionel Arsene (PSD)

Olt: Marius Oprescu (PSD)

Prahova: Iulian Dumitrescu (PNL)

Satu Mare: Pataki Csaba (UDMR)

Sălaj: Dinu Iancu Sălăjanu (PNL)

Sibiu: Daniela Cîmpean (PNL)

Suceava: Gheorghe Flutur (PNL)

Teleorman: Adrian Gâdea (PSD)

Timiș: Alin Nica (PNL)

Tulcea: Horia Teodorescu (PSD)

Vaslui: Dumitru Buzatu (PSD)

Vâlcea: Constantin Rădulescu (PSD)

Vrancea: Cătălin Toma (PNL)

269 Shares
Se citește acum ...
-- publicitate --
video - emisiuni tv