AUR fuge de guvernare, după ce a dărâmat Guvernul Bolojan, prin moțiuea de cenzură depusă împreună cu PSD și votată de 281 de parlamentari – inițiatorilor li s-au alăturat cei de la SOS, POT și neafiliați (233 fiind minimum de voturi necesare).
George Simion, liderul AUR, a declarat joi: „În momentul acesta nu suntem în etapa în care să venim cu o propunere de premier, pentru că Nicușor Dan, în disprețul Constituției, se consultă numai cu celelalte formațiuni. Noi, care am fost votați de acești oameni, de români, nu avem voie să luăm parte la guvernarea țării, conform lui Nicușor Dan. Și tare mă tem că ne va prinde luna iunie fără premier, legiferând astfel abuziv, deciziile lui Ilie Bolojan, care nu este reprezentantul democratic în Guvern, al românilor.”








