Crin Antonescu „ține aproape” de Marcel Ciolacu (PSD) premier și nu s-a sfiit să afirme acest lucru la prima dezbatere dintre candidații la prezidențiale organizată, luni seară, de Digi24.
„Cine vă spune că devenind președinte îl menține sau demite pe premierul în exercițiu ori nu cunoaște constituție, ori minte. Dacă devin președinte, având în vedere puterea, forța, pe un program pe un puternic punct economic, mă voi așeza la masă cu Guvernul”, a spus candidatul comun al PNL, PSD, UDMR și Minorități.
„E un un fel de matrapazlâc”
Când contracandidata lui, Elena Lasconi – care nu mai este susținută de USR – a spus că „Marcel Ciolacu n-o să mai fie premierul României cu mine președinte” și că, dacă va fi aleasă președinte, îl va numi prim-ministru pe Ilie Bolojan (PNL), Crin Antonescu a replicat:
„Constat un fenomen pe care l-aș califica aproape de hărțuire. Hărțuirea domnului Bolojan. Unii îl aleargă, ca să spun așa, pe dl. Bolojan, problema e că dl. Bolojan mă preferă pe mine. Am glumit puțin. Dl. Bolojan a spus clar că e un fel de matrapazlâc, pentru că unii îi tot aruncă numele. Să credem că un om ca Ilie Bolojan nu a vrut să fie prim-ministru sau să candideze, dar va fi forțat de Elena Lasconi și Nicușor Dan, eu cred că e fantasmagoric. România va avea pe timpul mandatului meu un guvern pro-european, din actuala majoritare, cu acest premier sau altul”.
Nicușor Dan a spus că dacă el va fi ales președinte „înseamnă că românii nu mai au încredere în actualul sistem”, iar atunci „Marcel Ciolacu trebuie să facă gestul de onoare”.
La dezbaterea electorală au fost invitați 5 candidați, însă Victor Ponta a refuzat să participe, iar George simion a plecat înainte de a începe confruntarea.