PSD se reformează de formă: Fostul premier Marcel Ciolacu a demisionat, în sfârșit, de la șefia partidului, iar „fratele” lui de excursii cu avioane de lux închiriate de Nordis, Sorin Grindeanu – ministrul Transporturilor, a fost ales interimar. Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a obținut doar 14 voturi în Consiliul Politic Naţional al formațiunii politice, în timp ce Grindeanu a primit 67 de voturi, 6 voturi fiind anulate.
„Azi am făcut un pas dificil, dar necesar: mi-am încheiat mandatul de președinte al Partidului Social Democrat, cu inima plină de recunoștință și respect față de toți cei care mi-au fost alături în acest proiect”, a scris pe Facebook Cioacu.
Atât Grindeanu, cât și Băluță sunt prim-vicepreședinții PSD. Băluță i-a luat locul în această funcție Gabrielei Firea, după ce aceasta a fost aleasă europarlamentar.
Liderii PSD (în special primarii) au votat în Consiliul Național ca partidul să negocieze pentru intrarea în noul guvern sau să susțină un guvern minoritar.
Revenind la Grindeanu, amintim că el a fost cel care a semnat, în calitate de prim-ministru, scandaloasa Ordonanță de Urgență 13/2017, prin care liderul PSD de atunci, Liviu Dragnea, urma sp scape de dosarul penal – și de pușcărie.
Acum, în scandalul penal în care este implicată Laura Vicol, fosta șefă a Comisiei juridice a Camerei Deputaților, instalată de PSD cu voturile PNL, Grindeanu și Ciolacu apar ca beneficiari ai unor călătorii cu avioane private închiriate de firma Nordis, care a țepuit mii de români care au achitat apartamente ce trebuiau construite de această firmă.
Pe 4 februarie, jurnaliștii îi atrăgeau atenția lui Sorin Grindeanu că, potrivit procurorilor DIICOT, activitatea infracțională a cuplului Laura Vicol-Vladimir Ciorbă era în plină desfășurare în perioada în care el călătorea cu ei în avioane private închiriate de Nordis. Ministrul Transporturilor a răspuns scurt: „Îmi cer scuze, dar n-am știut”, relatau jurnaliștii de la Recorder. Cu două zile înainte, Grindeanu declara: „Am mers pe banii mei și mi-am plătit tot. E o treabă personală, eu fiind în concediu. E ceva ilegal că am fost pe banii mei?”. El a promis atunci că va prezenta facturi doveditoare, lucru pe care nu l-a mai făcut.