POLITICĂ: Ciolacu îi transmite din Qatar lui Cîrstoiu: „Să răspundă la toate acuzațiile. Eu nu i-am cerut lămuriri, dânsul trebuie să se explice bucureștenilor” /JUSTIȚIE: Fost director alTermocentralei Rovinari, trimis în judecată pentru luare de mită / ANM: Vreme ploioasă, temperaturile scad brusc cu până la 15 grade /

Dinamo, victorie pentru Rednic

Dinamo Bucureşti s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus, cu 3-2, pe terenul formaţiei Pandurii Târgu Jiu.

DINAMO-2-660x330

“Câinii” au fost conduşi cu 2-1 după 30 de minute de joc, dar antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, şi-a montat excelent elevii la pauză şi bucureştenii au reuşit să întoarcă rezultatul.

Nemulţumit de evoluţiile elevilor săi din ultimele meciuri, Rednic i-a ameninţat pe dinamovişti, la pauza meciului cu Pandurii, că va părăsi echipa în cazul în care “alb-roşii” vor înregistra un nou eşec.

Pentru Pandurii au marcat Hora şi Nedelcearu, autogol, în timp ce pentru Dinamo au punctat Nedelcearu, Rotariu şi Vojnovic, ultimul reuşind golul calificării practic la ultima fază a timpului regulamentar.

În ciuda victoriei chinuite, Dinamo are planuri mari şi visează la câştigarea trofeului, obligatoriu după o victorie împotriva marii rivale Steaua Bucureşti.

Până atunci, însă, Steaua trebuie să treacă, joi seara, de FC Baia Mare pentru a ajunge şi ea în faza sferturilor de finală.

Rezultatele înregistrate până acum în optimile de finală ale Cupei României: FC Braşov – Astra Giurgiu 3-4 (după prelungiri), Concordia Chiajna – CSMS Iaşi 1-2, Poli Timişoara – Petrolul Ploieşti 2-1, SC Bacău – ASA Târgu Mureş 0-1, Viitorul II Constanţa – CFR Cluj 0-1 şi Pandurii Târgu Jiu – Dinamo Bucureşti 2-3.

Joi, în afară de meciul FC Baia Mare – Steaua Bucureşti, se dispută şi partida Viitorul Constanţa – FC Botoşani.