Borsec

Dedeman

 

ComputerLand

Arctic

Dacia

POLITICĂ: USR PLUS nu îl mai vrea pe Cîțu premier și cere PNL să desemneze altă persoană /  Ședința coaliției la guvernare are loc luni /

Breaking News:

IPIFF: Peste 2.800 de producții din 115 țări concurează la ediția din acest an

Peste 2.800 de producții din 115 țări concurează la ediția din acest an (a XV-a) a IPIFF – Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenţi, potrivit organizatorilor.

 

Din cauza restricțiilor anunțate de autorități, organizatorii au reprogramat proiecțiile de film de la Cinema Muzeul Țăranului Român pentru perioada 8-10 aprilie 2021. Gala de premiere va avea loc la Teatrul Odeon în 11 aprilie.

În urma selecției oficiale au fost alese 10 documentare, 17 scurtmetraje românești, 25 de filme studențești, 5 filme artistice de lungmetraj și 50 de scurtmetraje internaționale. După selecția oficială se va trece la nominalizările filmelor care vor intra în cursă pentru trofeul IPIFF. Acestea vor fi făcute de juriul format din Manuela Cernat, Anamaria Antoci și Constantin Cotimanis.

„E foarte important să nu întrerupem tradiția acestui festival unic în România care a ajuns la a XV-a ediție. Filmul independent românesc are un potențial extraordinar și IPIFF aduce împreună talentul și pasiunea celor pentru care filmul e parte din viata lor”, susține Toma Enache, director IPIFF15.

La categoria Cel mai bun producător independent al unui film documentar se întrec:

  1. 89: Smoke and Mirrors – regia Alexandru Stănescu
  2. A child smile saves the world (Un copil care zâmbește, salvează lumea ) – regia Tomoroga Cosmin Laurențiu, Bianca Edith Rotaru
  3. Liviu Antonesei, the free man of the non-free world (Liviu Antonesei, liberul lumii nelibere)– regia Paul Palencsar
  4. M.- a kidnapped kid – regia Dan Cimpoeșu
  5. Never alone. (Niciodată singuri.) – regia Tomoroga Cosmin Laurențiu
  6. Redman (Omul Roșu) – regia Mugur Vărzariu
  7. Steps on the border (Pași pe graniță) – regia Alecu Deleu
  8. The Creativity Delusion – regia Alex Lungu
  9. The Return – regia Dumitru Grosei
  10. Waiting takes time – regia Valentin Anghel

La categoria Cel mai bun producător independent al unui film de scurtmetraj au rămas în competiție:

  1. Abnegation (Abnegație) – regia Claudiu Oprea
  2. Articolul 22 – regia Georgia Mihalcea
  3. Ave Ella – regia Ștefan Vlad
  4. Bermuda – regia Silvia Dragic
  5. Cities in the Air – Episode 1: Deep Water – regia Andrei „Wolf” Constantinescu, Mihai Constantinescu
  6. Col & Ibri discover electricity (Col&Ibri descoperă electricitatea ) – regia Cosmin Dolea
  7. Letter of Forgiveness (Bilet de iertare)– regia Alina Șerban
  8. M&M – regia Paul Decu
  9. Mothers – regia George ve Gänæaard, Horia Cucută
  10. Pay Day – regia Ștefan Marin
  11. Rejuvanation (Rejuvenare) – regia Petru-Silviu Vacarescu, Simion Caragia
  12. Strawberry Espresso – regia Diana Iacomir
  13. The Sign (Semnul) – regia Ionuț Andrei Maierean
  14. The West reflecting in the East (Reflexii din Est) – regia Andreea Bortun
  15. Yellow – regia Adrian Baluta
  16. Your Mother Doesn’t Have to Know This (Mama ta nu trebuie să știe asta) – regia Mihai Mihaescu
  17. Zimnicea – regia Bogdan Naumovici

În lupta pentru trofeul de la categoria Cel mai bun producător independent al unui film studențesc se află:

  1. A letter from Romania – regia Paul Chirilă
  2. A love story – regia Andrei Olănescu
  3. A mess at apartment 14 – regia Radu Barbu
  4. Accessing Portals – regia Alina Adela Chis, Iulia Chirculescu
  5. CNP-Visit to the lacunary space of memory (Vizită în spațiul lacunar al memoriei – CNP)

– regia Constantin Adina

  1. Colors – regia Ana Breten
  2. Contraindications – regia Lucia Chicos
  3. Everything about Florin Dobre, with a few exceptions – regia Valentin Anghel
  4. Flight plan (Planul de zbor) – regia Gabriel Durlan
  5. Hippopotamus Hunt (Vânătoarea de ccentual n) – regia Germain Kanda
  6. I Know My Potential (Îmi cunosc potențialul) – regia Ivașca Emy-Mirel
  7. I look back and it’s gone – regia Teona Galgoțiu
  8. I’ll call you later – regia Maria Scutaru
  9. Malice aforethought (Noapte cu premeditare) – regia Theodor Ioniță
  10. Mezzo Forte – regia Eugen Dediu
  11. Olimpia – regia Ana Preda
  12. Parallel Worlds – regia Andrei Tache Codreanu
  13. Relative Meetings (Întâlniri apropiate de gradul I)- regia Eugeniu Bocancea
  14. Still (Doi fără) – regia Miruna Minculescu
  15. The funeral (Înmormântarea) – regia Paul Berenstain
  16. The last Priest – regia Alma Buhagiar
  17. The Locationist – regia Georgia Mihalcea, Ela Gavrilă
  18. The red string (Firul roșu ) – regia Alexandra Fuscas
  19. What the heck should I write about (Despre ce naiba să scriu) – regia Matei Monoranu
  20. Wild Boars – regia Manuel Cojocaru

Trofeul pentru Cel mai bun producător independent al unui film artistic de lungmetraj poate reveni unuia dintre filmele:

  1. 30 years and 15 minutes (30 de ani șI 15 minute) – regia Ștefan Mandachi
  2. The Astronaut of God (Astronautul Lui Dumnezeu) – regia Octavian Repede
  3. The Silversmith (În umbra lui Shakespeare) – regia Tárkányi János
  4. Whispers (Șoapte) – regia Paul-Corneliu Sichigea
  5. Whispery (În șoaptă) – regia Narcis Constantinescu

IPIFF este organizat de Uniunea Producătorilor de Film şi Audiovizual din România – Asociaţia Română de Gestiune a Operelor din Audiovizual (UPFAR-ARGOA) și are ca obiectiv principal promovarea filmului românesc contemporan prin intermediul producătorului de film, punând accentul pe producţia de film independent şi profesioniștii angrenaţi în astfel de proiecte. Directorul ediției din acest an a festivalului este regizorul Toma Enache, câștigătorul trofeului IPIFF2019 pentru Cel mai bun film artistic de lungmetraj.

0 Shares
Se citește acum ...
-- publicitate --
video - emisiuni tv