Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc (PNL), susține că gradul de absorbţie a fondurilor europene „a scăzut, în această perioadă”, deoarece echipele „trebuie să se ocupe de mai multe lucruri deodată”.
Concret, edilul a explicat marți, la conferinţa anuală privind implementarea PNRR, că „aceeaşi echipă administrativă de la nivel naţional sau regional trebuie să se ocupe de mai multe lucruri deodată, printre care: să închidă vechiul exerciţiu financiar 2014-2020, să lucreze la noul exerciţiu financiar 2021-2027, să pregătească şi să implementeze PNRR”.
Boc a dat asigurări că PNRR va avea succes, pentru că există voinţă politică în acest sens.
„Ieri s-a vorbit despre capacitatea politică a României de implementare a PNRR-ului (…) Eu sunt optimist, în numele Asociaţiei Municipiilor din România, că acest PNRR va fi de succes şi va fi implementat şi am trei argumente. Primul – există voinţă politică în această coaliţie, manifestată şi ieri şi exprimată de toţi liderii importanţi ai statului român. Există majoritate parlamentară care să implementeze această voinţă politică (…) Suntem în cea mai proeuropeană ţară a Uniunii Europene”, a spus Emil Boc, care este și președintele Asociaţiei Municipiilor din România.
El a mai declarat că că trebuie găsit echilibrul necesar pentru a nu transforma creşterea preţurilor la energie pentru populaţie şi firme într-o „frustrare colectivă europeană”, care să pună în pericol viitorul democratic al Europei, prin creşterea curentelor populiste şi extremiste.
„Politica de coeziune este cea mai importantă politică a Uniunii Europene (…) e acel lipici care ţine Uniunea împreună (…) Din nefericire, politica de coeziune a devenit un depozit de unde ia fiecare bani şi îi foloseşte pentru diverse scopuri. Pentru un moment de urgenţă e necesar. Am avut nevoie pentru criza din Ucraina, trebuia să luăm de undeva bani, am luat din coeziune, pentru RePower EU aveam nevoie de bani, am luat din coeziune, dar să nu uităm că scopul coeziunii e o politică de investiţii pe termen mediu şi lung a Uniunii Europene, de a elimina decalajele dintre ţări”, a arătat primarul municipiului Cluj-Napoca.
Evenimentul a fost organizat de Comisia Europeană, prin Reprezentanța Comisiei Europene din România.