Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, își exprimă solidaritatea față de colega sa din USR, Clotilde Armand, edilul de la Sectorul 1, care a fost acuzată de ANI de conflict de interese și incompatibilitate.
„Primarii ale căror primării gestionează fonduri europene primesc acest spor de 25% şi nu este o opţiune. Legea spune: se majorează indemnizaţia primarului cu 25%. (…) Referitor la discuţia aceasta despre manager de proiect, înţelegerea mea este că, inclusiv de la Programul Operaţional Capacitate Administrativă, există acest ghid care spune că primarul poate să fie manager de proiect, atâta timp cât se îndeplinesc nişte condiţii. (…) Nu cunosc speţa în detaliu, recunosc, dar din cum văd eu lucrurile acum, cred că cei de la ANI nu au dreptate”, a declarat, marți, Radu Mihaiu.
ANI sesizează Parchetul General: Clotilde Armand, în conflict de interese și incompatibilitate. Reacția ei
Anterior, edilul a postat pe Facebool următorul msaj:
„Autodenunț: și eu am spor de 25% pentru fonduri europene la indemnizație.