Starea fetiţei de 5 ani cu boala Wilson – anterior diagnosticată cu o hepatită „misterioasă” -, care a fost transplantată hepatic la Institutul Clinic Fundeni este staţionară, cu ameliorarea funcţiei hepatice, informează instituţia medicală, marţi, într-un comunicat de presă.
![premiera-medicala-Fundeni | Secunda Tv](https://www.secundatv.ro/base/media/2018/10/premiera-medicala-Fundeni-480x269.jpg)
Transplantul hepatic pediatric la fetiţa de 5 ani cu boala Wilson şi insuficienţă hepatică a fost realizat cu succes în cadrul Şcolii de Chirurgie a Institutului Clinic Fundeni, starea acesteia fiind stabilă, anunţa Ministerul Sănătăţii.
Luni, reprezentanţii IC Fundeni precizau că ficatul pacientei este funcţional, iar analizele sunt în ameliorare.
Echipa chirurgicală şi de îngrijire a fost compusă din specialişti de la Institutul Clinic Fundeni şi de la Spitalul de Copii “Grigore Alexandrescu”.