Primarul oraşului Sîngeorz-Băi, Traian Ogâgău, a refuzat să se legitimeze şi să sufle în etilotest în noiembrie 2016, când a fost oprit în trafic de polițiștii rutieri, în cadrul unei acţiuni de prevenţie, iar procurorii l-au trimis în judecată.
Procurorii de al Parchetul de pe lângă Judecătoria Năsăud l-au deferit justiției pentru “refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”, după 2 ani și 2 luni de cercetări.