Sorin Dimitriu, preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB), a fost trimis în judecată alături de secunzii săi, marți, de procurorii DNA, într-un al treilea dosar, pentru fraudarea fondurilor europene.
Concret, Dimitriu a schimbat, fără respectarea prevederilor legale, destinaţia fondurilor europene – infracțiune pe care a comis-o în formă continuată.
În acelaşi dosar au fost deferiți justiției Gabriel Dan Mihuţ, la data faptei director general în CCIB, Laurenţia Vasilescu, la data faptei director economic al CCIB, dar şi persoana juridică – Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti.
Procurorii susţin că, începând cu anul 2009, reprezentanţii CCIB au demarat derularea a 27 de proiecte cofinanţate din bugetul Fondului Social European în cadrul Programului Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) 2007 – 2013.
În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit că, în perioada 2010 – 2012, în contextul implementării a patru dintre acestea, Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti, Sorin Petre Dimitriu şi Gabriel Dan Mihuţ, beneficiind de sprijinul inculpatei Laurenţia Vasilescu, au schimbat, fără respectarea dispoziţiilor legale, destinaţia fondurilor obţinute din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, pe care le-au utilizat pentru alte destinaţii ce nu erau aferente proiectelor, în funcţie de anumite necesităţi ale CCIB.
“Astfel, suma totală de 2.081.953 lei a fost transferată din conturile de prefinanţare ale celor patru proiecte în contul curent al Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti şi a fost utilizată pentru plata unor obligaţii către bugetul de stat, plăţi către furnizori sau drepturi salariale ce nu erau aferente proiectelor respective, precum şi pentru restituirea sumelor de bani provenite din alte proiecte”, se arată în comunicatul DNA.
CCIB a restituit suma de 1.982.617 lei din cei de 2.081.953 lei utilizaţi în alte destinaţii decât cele prevăzute în proiect.
Ministerul Educaţiei Naţionale s-a constituit parte civilă în proces cu suma de 3.015.918 lei.
În cauză s-a dispus instituirea sechestrului asigurător asupra unui imobil ce aparţine CCIB.
Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bucureşti.
DNA menţionează că inculpaţii au mai fost trimişi în judecată de procurorii anticorupţie în alte două dosare, pentru săvârşirea unor infracţiuni similare.