Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a declarat luni, despre războiul din Ucraina, că „întreaga Europă și întregul glob vor fi afectate economic”.
„Suntem convinși că vom găsi soluții să depășim și această criză”, a dat el asigurări, la sediul PSD.
Ciolacu a adăugat că „România nu are niciun motiv de a intra într-un conflict armat cu Rusia şi nu cred că România va intra într-un conflict armat cu Rusia. Cu toţii ştim ce se întâmplă în Ucraina şi eu consider categoric că ceea ce face Vladimir Putin şi la ce instigă să facă poporul rus în acest moment este inacceptabil în anul 2022″.
Întrebat cu ce va fi înlocuit gazul rusesc la care apelează România, Ciolacu a spus: „Eu nu sper să fie înlocuit, spre să asigurăm gazul din producția internă. Știți că dependența noastră de Rusia este cea mai mică, de 10%”.
Liderul PSD a mai spus că, „până la iarna viitoare”, vor fi luate toate măsurile în acest sens
Ciolacu a vorbit și despre alte surse de energie: „Așa cum am anunțat, în această sesiune parlamentară va fi adoptată legea off-shore. Este o prioritate pentru mine”.
Întrebat când anume meai precis va fi adoptată legea, el a estimat că „în câteva săptămâni”.
Ciolacu a mai amintit că „trebuie realizate reactoarele 3 și 4 la Cernavodă” amânate atât de guvernele PSD, cât și de cele PNL.
„Am învățat ceva în această criză”, a conchis el.