Florin Cîțu refuză să demisioneze de la șefia PNL, semn că Iohannis nu l-a convins să plece de bunăvoie, dar îl va înlocui rapid cu Nicolae Ciucă, într-un congres extraordinar pe 10 aprilie.
Din „fenomenal” ajuns dizident, Cîțu va pleca din funcție „la pachet” cu Dan Vîlceanu, secretar general al PNL și ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene.
În locul lui Vîlceanu va fi instalat secretar general Lucian Bode, ministrul de Interne pe care – culmea! – Cîțu îl cerea remaniat.
Dar Bode are o mare „calitate”: răspunde la ordinele lui Iohanis fără să crâcnească, la fel ca premierul Ciucă.
Cîțu a revenit din SUA joi după-amiaza și s-a dus direct la Vila Lac, unde i s-a pus în vedere să demisioneze. A refuzat, apoi a mers la sediul central al PNL, unde își invitase colegii să-i serbeze ziua, de 1 aprilie, când împlinește 50 de ani. au fost însă numai 25 de persoane, potrivit unor surse liberale.
Vineri va avea loc o ședință a BPN al PNL care va convoca Consiliul Național al partidului pentru duminică. Va începe procedura pentru organizarea congresului extraordinar în 10 aprilie, pentru alegerea unui nou președinte.
Este „cadoul” pregătit de președintele Klaus Iohannis, care desăvârșește, astfel, USL2.