Alegerile și campania electorală îi prind în postura de candidați pe listele PNL pe 60% dintre inspectorii școlari generali, dezvăluie site-ul dela0.ro.
În mai puțin de un an de guvernare liberală, ministrul Educației Monica Anisie a schimbat 85% din conducerile inspectoratelor școlare județene, înlocuind 36 de inspectori generali.
Între noii numiți 31 sunt membri PNL. Iar 25 dintre aceștia candidează la alegerile de săptămâna viitoare pentru poziții de consilieri locali sau județeni.