Gura păcătosului adevăr grăiește… despre USL2: ministrul PSD al Apărării, Vasile Dîncu, a declarat joi, despre eliminarea lui Florin Cîțu de la șefia PNL, că „sunt mai importante ţintele decât persoanele”, așa că schimbarea nu ar afecta coaliţia de guvernare.
Dîncu a mai spus că PSD lucrează „mai bine cu premierul Nicolae Ciucă”, dacă acesta va fi noul preşedinte al PNL.
„Nu cred că vom avea nicio mare deficienţă dacă acest lucru se va întâmpla. Sigur că este treaba membrilor PNL. Noi în coaliţie am avut o colaborare destul de bună, atât cu preşedintele Florin Cîţu, şi evident că lucrăm mai bine cu premierul Nicolae Ciucă, dacă va fi noul preşedinte, nu ştim asta. Probabil că va fi un congres şi vor stabili despre cine este vorba. (…) Cred că în această coaliţie sunt mai importante ţintele decât persoanele, încât nu cred că vom fi afectaţi dacă va fi o schimbare în politica partenerilor noştri de guvernare din acest moment, a PNL”, a declarat Vasile Dîncu, la Cluj-Napoca.
Zilele lui Florin Cîțu la șefia PNL sunt numărate: 40 de lideri liberali au semnat o scrisoare prin care îi cer să demisioneze din funcţia de preşedinte al partidului.
Se va întâmpla joi, la revenirea acestuia din SUA și cu o zi înainte de ziua lui, când împlinește 50 de ani. Este „cadoul” pregătit de președintele Klaus Iohannis, care desăvârșește, astfel, USL2.