Dublul condamnat penal Liviu Dragnea a plecat pe furiș în vacanță cu juna Irina, încă din 2 ianuarie, cu un avion privat sârbesc, de pe terminalul Țiriac Air, astfel că nu se mai află în țară, așa cum susținea recent secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu.
![dragnea cu irina | Secunda Tv](https://www.secundatv.ro/base/media/2018/06/dragnea-cu-irina.jpeg)
Avionul de mici dimensiuni, un Cessna Citationn XLS a venit de la Verona la București pe data de 2 ianuarie. Potrivit G4Media.ro, Dragnea a plecat cu acest avion însoțit de iubita sa, Irina Tănase, de pe terminalul Țiriac Air, la ora 19.37, așa cum rezultă din datele de zbor publice ale avionului Cessna Citation al companiei Air Pink, disponibile de pe site-ul flightaware.com, care păstrează toate datele de zbor ale unui avion care decolează și aterizează de pe un aeroport.
Avionul a aterizat la Sofia pe 2 ianuarie la 20.17, dar de aici nu mai este foarte clar care a fost următoarea destinație a liderului PSD. Avionul Cessna Citation XLS care l-a dus pe Dragnea la Sofia se oprește aici și pleacă a două zi, pe 3 ianuarie, în Platov, Rusia.
Potrivit unor surse, Dragnea ar fi plecat mai departe de la Sofia cu Turkish Airlanes până la Istanbul și de acolo într-o destinație exotică, insulele Maldive. Este însă foarte posibil ca liderul PSD să fie plecat de la Sofia spre altă destinație. Nu e clar cine a plătit costurile deplasării cu avionul privat până la Sofia.
Potrivit specialiștilor consultați de G4Media.ro, costul închirierii unui avion de mici dimensiuni de tip Cessna se ridică la 3000 de euro pe oră, la care se adaugă taxe de aeroport și o parte din costurile de aducere a aeronavei în locul comenzii.
Zborul lui Dragnea de la București la Sofia a durat 40 de minute.