Ion Iliescu neagă că ar fi făcut declarațiile pentru Le Figaro în care l-a acuzat pe condamnatul penal Liviu Dragnea că a scindat PSD cu probelemele sale juridice, precizând luni seară, pe blogul său, că “PSD este un partid matur si responsabil”.
”Este o perioadă dificilă și confuză pentru PSD, care trăiește cea mai gravă criză politică a sa”, apare declarația lui Iliescu în interviul pentru ziarul francez Le Figaro fostul președinte Iliescu.
Fondatorul PSD a mai afirmat pentru publicația franceză că ”poziția personală a lui Dragnea, cu problemele sale juridice, a creat fracturi interne în PSD”.
G4Media arată că autorii interviului -Thierry Portes și Paul Cozighian – comentează că în România se dă o luptă care s-a transformat într-un conflict personal între Liviu Dragnea și o instituție judiciară care a început urmărirea sa penală în trei dosare, fiind deja condamnat definitiv în primul dosar, iar în al doilea procesul fiind în faza recursului final.
„În mod evident, legăturile între lumea politică și cea a afacerilor explică faptul că PSD, care a fost la putere mai mult decât toate celelalte partide, este cel mai atins de anchetele anticorupție. Prin urmare, viitoarea arhitectură politică a României depinde în mare măsură de rezultatul bătăliei între acest partid și procurori și judecători. Dincolo de PSD, este un întreg sistem cu ramificații în aproape toate formațiunile, care încearcă să scape din ghearele justiției“, este concluzia autorilor articolului.
Aceștia subliniază că, astăzi, conducerea acestui partid, reunită în jurul șefului său, impune opțiunile țării, în pofida opoziției președintelui de dreapta și a străzii, precum și a numeroaselor critici ale Uniunii Europene, a cărei președinție, „în mod ironic”, o va prelua România la 1 ianuarie.
„Insensibil la toate aceste critici, Liviu Dragnea, în biroul său de președinte al Camerei Deputaților, îi reunește în fiecare săptămână pe membrii influenți ai partidului său și pe miniștrii lor pentru a fixa agenda săptămânii următoare. În acest cenaclu sunt stabilite proiectele de lege, sunt decise excluderile și remanierile”, mai scrie Le Figaro, care amintește că „Liviu Dragnea a schimbat de două ori premierul și a înlocuit mai mult de 70 de miniștri de care începuse să se îndoiască“.
Paul Cozighian, unul dintre jurnaliștii care a realizat interviul apărut în Le Figaro și intitulat „România, țara unui singur partid“, a anunțat că va publica marți înregistrarea completă a spuselor lui Iliescu. Jurnalistul și-a exprimat inițial nedumerirea că Iliescu nu-și mai amintește ce a spus.
“Voi aduce proba declarațiilor de domnului Iliescu. Iliescu chiar ne-a primit cu multă amabilitate și am stat de vorba o oră și cincizeci de minute. Vorbea o franceză aproape impecabilă. Este posibil ca domnul Iliescu să nu-și mai amintească totul…”, a declarat, prin telefon, Paul Cozighian, la Realitatea TV.
Ulterior, Paul Cozighian a spus că nu crede că postarea lui Iliescu a fost scrisă chiar de el pe blog.
Iată postarea lui Iliescu pe blog:
Am citit cu uimire amestecată cu dezgust un soi de compilație despre PSD și despre situația politică din România, apărută în Le Figaro. Uimire, pentru că Le Figaro a fost întotdeauna un ziar solid, care practica jurnalism de calitate. Dezgust, pentru că sunt citat cu lucruri pe care NU le-am declarat niciodată, nici ziarului Le Figaro, nici altcuiva.
Fiecare este liber să creadă ce dorește despre PSD, despre situația politică din România, despre istoria post-decembristă. Însă nu pot accepta să fiu implicat în lupte politice pentru putere absurde, fără nicio miză nici pentru PSD, nici pentru România. Realitatea prezentată în articol este caricaturală, iar declarațiile care mi se atribuie sunt parte a acestei lupte politice. Nu este intenția mea să particip la așa ceva. PSD este un partid matur și responsabil, care își va rezolva problemele conform statutului său și legilor țării.
In ultima perioada, am ales să fiu cât mai puțin implicat în viața politică din PSD și din România. Iar când voi avea ceva de spus celor din PSD, o voi face direct, fără mijlocirea presei, române sau străine.
Nu cred că avem în față un fake news, ci un act de război mediatic. Ceea ce mi se pare la fel de inacceptabil ca și atribuirea unor afirmații care nu-mi aparțin. Regret că lucrurile au ajuns atât de jos în presă. Mi se pare că jurnalul îmi datoreaza scuze și rectificarea respectivelor afirmații.
Ion Iliescu