Ministrul Energiei, Virgil Popescu, nu s-a prezentat în Parlament, luni la ora 16.00, pentru a răspunde la „Ora Guvernului”, așa cum fusese programat săptămâna trecută.
El a transmis o scrisoare Biroului permanent, în care arată că este plecat din ţară:
„Doresc să vă informez că nu voi putea participa la dezbaterea ‘Ora Guvernului’, pentru că în perioada 28-30 martie voi participa la o serie de evenimente importante unde voi avea întâlniri bilaterale cu omologi din SUA, statele membre ale UE şi non-UE pentru a negocia pentru ţara noastră noastră extinderea surselor şi rutelor de aprovizionare cu gaze naturale, precum şi reducerea dependenţei de Federaţia Rusă. Luni mă voi afla la Praga, unde voi avea întâlniri bilaterale cu oficiali ai Departamentului pentru Energie din SUA, pentru a discuta detalii despre parteneriatul dintre ţara noastră şi Statele Unite ale Americii cu privire la susţinerea programului nuclear civil. Şi din partea mea, ca ministru al Energiei, vreau să le transmit colegilor din Parlament că îmi doresc ca împreună să avem o dezbatere aplicată pentru ca, în viitorul apropiat, să aprobăm decizii importante legate de viitorul energiei şi alte legi prin care să ne întărim securitatea energetică”.
USR l-a acuzat că „dă din nou bir cu fugiţii din Parlament”.
„USR cere ministrului Energiei să nu mai fugă de responsabilitatea funcţiei şi să le explice românilor de ce i-a făcut mai dependenţi de gazele ruseşti. Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a refuzat din nou să vină în Parlament, la ‘Ora Guvernului’, programată de la ora 16,00, pentru a da explicaţii pe tema situaţiei aprovizionării cu gaze şi energie electrică”, se arată într-un comunicat de presă al USR.
Potrivit USR, este pentru a doua oară când ministrul Energiei „refuză” să vină în Parlament şi să le explice românilor „măsurile lipsite de logică şi coerenţă” adoptate, prin care doar i-a făcut “mai dependenţi de gazele ruseşti”, ultima fiind OUG de plafonare a preţurilor în funcţie de consumul din anul trecut.
„Virgil Popescu a patentat fuga de răspundere. Primul moment a fost moţiunea simplă, a urmat chemarea la ora ministrului unde s-a prevalat de programul încărcat. Acum din nou găseşte scuze să nu se prezinte în faţa Parlamentului”, se menţionează în comunicat.