Regizorul Victor Ioan Frunză și actorii Luminița Gheorghiu și Vladimir Găitan vor primi premii pentru întreaga activitate, la cea de a XXIV-a ediție a Galei Premiilor UNITER, ce se va desfășura în 9 mai, la Sala Mare a Teatrului “Regina Maria” din Oradea.
Tot pentru întreaga activitate vor fi premiați Maria Miu, la categoria Scenografie, și Anca Măniuțiu, la categoria Critică și istorie teatrală, informează UNITER.
Premiul de excelență va fi acordat, la ediția din acest an, coregrafului și dansatorului Gigi Căciuleanu.
Premii speciale vor primi:
- Adrian Enescu – pentru muzică de teatru
- Miklos Bacs, un mentor al tinerelor generații de actori
- Matei Vișniec – pentru cel mai jucat dramaturg român contemporan
- Eugen Țugulea – pentru o viață dedicată teatrului și poeziei.
Nominalizări
La categoria cel mai bun spectacol:
- “Clasa noastră” de Tadeusz Słobodzianek, regia Laszlo Bocsardi, Teatrul Național “Lucian Blaga” Cluj-Napoca;
- “The Sunset Limited” de Cormac McCarthy, regia Andrei și Andreea Grosu, Teatrul UNTEATRU București;
- “Tihna” după Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania “Tompa Miklos”.
Cel mai bun regizor:
- Radu Afrim, pentru regia spectacolului “Tihna” la Teatrul Național Târgu Mureș, Compania “Tompa Miklos”;
- Cristi Juncu, pentru regia spectacolului “Vestul singuratic” la Teatrul Nottara București;
- Bobi Pricop, pentru regia spectacolului “Pisica verde” la Teatrul “Luceafărul” Iași.
Cel mai bun actor în rol principal:
- Richard Balint, pentru rolul Gorge din spectacolul “Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas” (Teatrul “Regina Maria” Oradea);
- Florin Piersic Jr., pentru rolul Coleman din spectacolul “Vestul singuratic” (Teatrul Nottara București)
- Marian Râlea, pentru rolul Tullius din spectacolul “Marmură” (Teatrul Bulandra)
Cea mai bună actriță în rol principal:
- Dorina Chiriac, pentru rolurile Fetița metalistă, Regizorul din spectacolul “Între noi e totul bine” (Teatrul Național “I. L. Caragiale” București)
- Emilia Dobrin, pentru rolul Elena din spectacolul “Casa cu pisici” (Teatrul Mic București)
- Erzsebet B. Fulop, pentru rolul Mama din spectacolul “Tihna” (Teatrul Național Târgu Mureș, Compania “Tompa Miklos”)
Cel mai bun actor în rol secundar:
- George Albert Costea, pentru rolul Posner din spectacolul “The history boys. Povești cu parfum de liceu” (Teatrul Excelsior),
- Konstantin Keidel, pentru rolul Moșneagul din spectacolul “Electra” (Teatrul German de Stat Timișoara)
- Marius Manole, pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul “Între noi e totul bine” (Teatrul Național “I. L. Caragiale” București)
Cea mai bună actriță în rol secundar:
- Ida Jarcsek-Gaza, pentru rolul Clitemnestra din spectacolul “Electra” (Teatrul German de Stat Timișoara)
- Ilinca Manolache, pentru rolurile din spectacolul “Anul dispărut. 1989” (Teatrul Mic București)
- Florentina Năstase, pentru rolul Laura din spectacolul “Menajeria de sticlă” (Teatrul “Toma Caragiu” Ploiești).
Cea mai bună scenografie:
- Adrian Damian, pentru scenografia spectacolului “Cântăreața cheală” (Teatrul Național “Vasile Alecsandri” Iași)
- Andu Dumitrescu, pentru scenografia spectacolului “Visul unei nopți de vară” (Teatrul Național Târgu Mureș, Compania “Liviu Rebreanu”)
- Octavian Neculai, pentru scenografia spectacolului “Bach Files” (Teatrul Bulandra).
Premiul pentru critică teatrală:
- Silvia Dumitrache
- Oana Stoica
- Maria Zărnescu.
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
- “Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor”, scenariul — Victor Cilincă, regia artistică – Attila Vizauer;
- “Jucătorul de table” de George Arion, dramatizarea radiofonică și regia artistică – Cezarina Udrescu;
- “Rapunzel” de Frații Grimm, scenariul radiofonic și regia artistică – Gavriil Pinte, toate spectacolele fiind producții ale Societății Române de Radiodifuziune
Cel mai bun spectacol de teatru TV:
- “Buzunarul cu pâine” de Matei Vișniec, regia Tudor Chirilă;
- “Femeia perfectă” de Jean Barbier, regia Marius Bodochi
- “Quartet” de Gyorgy Spiro, regia Gelu Colceag, producții ale Societății Române de Televiziune
Categoria Debut:
- Ada Galeș, pentru rolul Denise din spectacolul “Copilul problemă” (Teatrul “Sică Alexandrescu” Brașov)
- Andreea Tănase, pentru rolul Samira din spectacolul “Balcanicele” (Teatrul “Tony Bulandra” Târgoviște)
- Alexandru Voicu, pentru rolul Al doilea bărbat, Albert din spectacolul “Iluzii” la Godot Cafe-Teatru.
Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki.