Exim Bank

the GROUP

Borsec

Samsung

Carrefour

Deichmann

Dedeman

Metro

Auchan

 

Cotnari

ComputerLand

Sony

Arctic

Dacia

Rompetrol

Penny

Selgros

PROTEST: Românii ies din nou în stradă: “Cod Roșu de OUG”

Breaking News:
 

Festivalul “Amintiri din Copilărie”, în Parcul Tineretului din București

În perioada 15-17 iunie va avea loc în Parcul Tineretului din București o nouă ediție a Festivalului Amintiri din Copilărie, organizat de Primăria Capitalei, prin Teatrul Ion Creangă.

Programul festivalului reunește o mulțime de activități dedicate publicului de toate vârstele: scena găzduiește spectacole și concerte, iar în spațiile conexe au loc ateliere, lecturi și demonstrații dintre cele mai interesante. Mimi și statui vivante animă aleile, iar instalațiile lansează adevărate provocări pentru tinerii exploratori.

Pornind de la Intrarea Șincai, Parcul Tineretului va fi transformat timp de trei zile într-un loc de joacă inedit și provocator: șotronul-maraton cu peste 1000 de pași marchează drumul până la Tamburul uriaș, Peretele cu pixeli, Căsuța Eco și alte instalații proiectate de arhitecții de la The Poster, care semnează design-ul scenografic al acestei ediții.

În premieră, Festivalul Amintiri din Copilărie găzduiește și două instalații din străinătate: „Cu capul în nori”, un spațiu delicat, pentru visători, creat de Michal Svironi (Israel), și „Marele Labirint”, conceput de Compania Itinerània (Spania) – 400 de metri pătrați de coridoare și enigme care vor putea fi vizitate în zilele de 16 și 17 iunie.

După ce au călătorit în toată lumea, sosesc de departe clovni, muzicieni, actori și acrobați. Printre musafirii celei de-a V-a ediții a festivalului se numără teatre și companii independente din Columbia (Compania Aainjaa), Danemarca (Teatrul Paolo Nani), Italia (La Sbrindola) și Spania (Karcocha și Compania Osadia). Acestora li se adaugă îndrăgitul duo româno-australian, Dr. Bubble și Milkshake, dar și artiști locali, care vor fi prezenți cu spectacole de teatru și ventrilocie, concerte și demonstrații de dans. Programul este completat de un concert special, susținut de Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale duminică, 17 iunie, în închiderea festivalului.

Tonul distracției este dat în fiecare zi de Șerban Copoț, maestru de ceremonii și ghid cu experiență în recomandarea celor mai năstrușnice Amintiri. Sub atenta supraveghere a acestuia, publicul va descoperi atât surprizele prevăzute pe scena colorată, cât și activitățile din spațiile conexe, transformate în centre de activități: Poienița cu Ateliere – spațiul de întâlnire al micilor artiști plastici și meșteșugari, Cortul Poveștilor, unde au loc ateliere-lecturi și întâlniri cu autorii preferați sau Cortul Transformărilor distractive, pregătit pentru toți cei care își doresc să facă parte din alaiul de carnaval.

În mod tradițional, festivalul include și activități dedicate celor mai mici spectatori, copii cu vârsta sub 4 ani, dar și bebeluși curioși, care sunt așteptați alături de părinți la ateliere senzoriale, ateliere de mișcare creativă, pilates și sesiuni de pictură abstractă.

Programul complet al Festivalului Amintiri din Copilărie, precum și harta acestei ediții pot fi consultate online, pe amintirifest.ro și teatrulioncreanga.ro, și pe pagina de Facebook a Teatrului Ion Creangă. Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.

PROGRAM

VINERI, 15 IUNIE

SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ

10:00 – 10:30, „România dodoloață”, spectacol de teatru (6+), Teatrul Ion Creangă

10:30 – 11:30, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

17:30 – 18:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

18:00 – 19:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

19:00 – 19:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania

19:30 – 20:00, „Crina și păpușile vorbitoare”, spectacol de ventrilocie (4+), Crina Zvobodă

20:00 – 20:30, Trouble Crew & Rareș Varniote

20:30 – 21:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

CORTUL POVEȘTILOR

10:00 – 10:30, „Pernuțele somnoroase”, atelier de teatru și mișcare (1-5), Teatrul Ion Creangă

11:00 – 12:00, „Pictură cu degetele… palmele, tălpile, năsucul și urechile”, atelier (1-3), Trima Events

15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel

20:00 – 21:00, „Cine a fost Leonardo da Vinci?”, atelier și lectură (7-10), Editura Pandora M

CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE

14:00 – 16:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna (13+)”, Fundația Calea Victoriei

17:00 – 20:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania

21:00 – 22:00, Petrecerea AMINTIRI (4+)

POIENIȚA CU ATELIERE

14:00 – 16:00, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events
17:00 – 19:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu

*ALTE ACTIVITĂȚI*

11:00 – 14:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO

15:00 – 20:00, Cabina foto

16:00 – 17:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO
17:30 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

SÂMBĂTĂ, 16 IUNIE

SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ

11:00 – 12:00, „Dr. Bubble & Milkshake”, spectacol cu baloane de săpun (4+), Australia / România

12:00 – 13:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

13:00 – 13:30, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

16:30 – 17:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

17:00 – 18:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

18:00 – 18:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania

18:30 – 19:00, Trouble Crew & Rareș Varniote

19:00 – 19:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

19:30 – 20:50, „Pantalone în lună”, spectacol de teatru (5+), Teatrul Ion Creangă

SPECTACOLE * INTRAREA ȘINCAI

16:00 – 16:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

20:00 – 20:30, „Dezechilibru urban”, spectacol stradal (4+), Karcocha, Spania

CORTUL POVEȘTILOR

10:00 – 10:30, Atelier de mișcare creativă (1-5), coord. Andra Burcă

11:00 – 12:00, Baby Bubble Wrap Art: atelier de pictură distractivă pentru bebeluși, Trima Events

13:00 – 14:00, „Brotacul”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M

15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel

20:00 – 21:00, „Spiridușii luminii”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M

CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE

11:00 – 14:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania

15:00 – 17:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna (13+), Fundația Calea Victoriei

18:00 – 20:00, „Pregătește-te de carnaval: facepainting & bodypainting” (4+), Trima Events

21:00 – 22:00, Atelier practic de astronomie: transformările cerului înstelat (5+), Fundația Calea Victoriei

POIENIȚA CU ATELIERE

10:00 – 13:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu

14:30 – 16:30, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events

17:30 – 19:30, Atelierul astronauților lunatici: planete pictate și măști de carnaval din Veneția de altădată (5+), Fundația Calea Victoriei

LABIRINTUL

11:30 – 19:00, Marele Labirint, instalație, Compania Itinerània, Spania

*ALTE ACTIVITĂȚI*

10:00 – 13:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

11:00 – 14:00, Cabina foto

11:00 – 13:00, Graffiti pe Tamburul uriaș

15:00 – 20:00, Cabina foto

16:00 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO

17:00 – 19:00, Graffiti pe Tamburul uriaș

DUMINICĂ, 17 IUNIE

SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ

10:00 – 11:15, Jocurile copilăriei

11:30 – 12:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

12:00 – 13:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

13:00 – 13:30, Recital de balet, Victoria Dance Studio

13:30 – 14:00, Recital de balet, Liceul de Coregrafie Floria Capsali

14:00 – 14:30, Concert White Bandana, Music4All School

14:30 – 14:45, Recital de baglamas, Antonia Cojocaru

15:30 – 16:30, Atelier de inițiere în ritm și mișcare: Ritmul comun (5+), coord. Irina Bardoczi și Lucian Conțiu

16:30 – 17:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

17:00 – 18:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

18:00 – 19:00, „Dr. Bubble & Milkshake”, spectacol cu baloane de săpun (4+), Australia / România

19:00 – 19:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania

19:30 – 20:00, Trouble Crew & Rareș Varniote

20:00 – 20:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

20:30 – 21:00, Concert Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale

SPECTACOLE * INTRAREA ȘINCAI

11:00 – 11:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

17:00 – 17:30, „Dezechilibru urban”, spectacol stradal (4+), Karcocha, Spania

CORTUL POVEȘTILOR

10:00 – 10:30, Atelier de Pilates pentru mămici și bebeluși, Victoria Dance Studio

11:00 – 12:00, Baby Bubble Wrap Art: atelier de pictură distractivă pentru bebeluși, Trima Events

13:00 – 14:00, „Elmer și ursulețul pierdut”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M

15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel

CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE

11:00 – 13:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna” (13+), Fundația Calea Victoriei

14:00 – 16:00, „Pregătește-te de carnaval: facepainting & bodypainting” (4+), Trima Events

17:00 – 20:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania

POIENIȚA CU ATELIERE

10:00 – 13:00, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events

13:30 – 15:30, Atelier de creație: accesorii de poveste (4+), Trima Events

16:30 – 19:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu

LABIRINTUL

11:30 – 19:00, Marele Labirint, instalație, Compania Itinerània, Spania

*ALTE ACTIVITĂȚI*

11:00 – 14:00, Cabina foto

11:30 – 13:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

13:00 – 16:00, Atelier eco-creativ „Plant a sloop” (4+), SLOOP, la Căsuța ECO

15:00 – 20:00, Cabina foto

16:00 – 17:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO

17:30 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

ok
SECUNDATV.RO folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG13 2012.