Pandurii Târgu Jiu şi Viitorul Constanţa, cele două echipe româneşti rămase în Europa League după eliminarea celor de la CSMS Iaşi, dau joi primele bătălii din turul III preliminar.
Pandurii primesc replica echipei israeliene Maccabi Tel Aviv într-un meci care va începe la ora 21.00 şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1.
Trupa antrenată de Petre Grigoraş a reuşit să înregimenteze pe ultimii metri mai mulţi fotbalişti cu nume, precum Ovidiu Herea, George Ţucudean sau Lucian Sânmărtean, însă în mod evident trupa din Târgu Jiu suferă la capitolul relaţii de joc.
Iar confruntarea cu Maccabi se anunţă a fi una dificilă în condiţiile în care adversarii au în lot jucători foarte experimentaţi precum Yossi Benayoun, fost la Liverpool şi Chelsea, Tal Ben Haim, fost la Chelsea şi Manchester City, sau bosniacul Haris Medunjanin, 51 de selecţii şi 7 goluri în naţionala ţării sale.
În aceeaşi situaţie se află şi Viitorul Constanţa, trupa lui Gheorghe Hagi urmând să dea piept în deplasare cu belgienii de la Gent (21.30).
Deşi i-a adus pe Purece, Brandan sau Gabi Iancu, Viitorul este încă în căutări şi va avea în faţa o echipă tare ce se bazează pe un schelet alcătuit din foşti sau actuali internaţionali precum portarul Brian Vandenbussche (3 selecţii în naţionala Belgiei), Emir Kujovic (4 selecţii în naţionala Suediei), Rami Gershon (21 de selecţii în naţionala Israelului) sau Nana Asare (5 selecţii în naţionala Ghanei).
Programul complet al meciurilor din prima manşă a turului III preliminar din Europa League
18.00, AEK Larnaca – Spartak Moscova
19.30, Olexandria – Hajduk Split
19.45, Heracles – Arouca
20.00, Austria Viena – Spartak Trnava
20.00, IFK Goteborg – HJK Helsinki
20.00, Jelgava – Beitar Ierusalim
20.00, Lille – Gabala
20.00, Lokomotiv Zagreb – Vorskla Poltava
20.00, Slavia Praga – Rio Ave
20.00, Zaglebie Lubin – Sonderjyske
20.00, Zhodino – Rapid Viena
20.30, Başakşehir – NK Rijeka
20.30, Birkirkara – Krasnodar
20.45, Grasshoppers – Apollon
20.45, Luzern – Sassuolo
21.00, Genk – Cork City
21.00, Osmanlispor – Kalju
21.00, Panathinaikos – AIK Stockholm
21.00, Pandurii – Maccabi Tel Aviv
21.00, Shkendija – Mlada Boleslav
21.00, Vojvodina – Dinamo Minsk
21.15, Hertha Berlin – Brondby
21.30, Gent – Viitorul
21.30, Videoton – Midtjylland
21.45, Aberdeen – Maribor
21.45, AZ Alkmaar – PAS Ioannina
21.45, NK Domzale – West Ham United
22.00, St. Etienne – AEK Atena
22.05, Admira Viena – Slovan Liberec