Examenul de Evaluare Națională (sesiunea 2 – 27 iunie 2020) a fost promovat de 122.158 candidați (76,10%), care au obținut medii mai mari sau egale cu 5 (cinci), potrivit datelor centralizate de Ministerul Educației și Cercetării (MEC), înainte de contestații.
Dintre aceștia, 839 de candidați au încheiat examenul cu media generală 10 (zece).
Rata de participare a fost de 93%, fiind prezenți 160.468 absolvenți ai clasei a VIII-a, dintr-un total de 172.531 de candidați înscriși.
La proba de Limba și literatura română au obținut note peste sau egale cu 5 (cinci) 135.101 candidați (83.9%), iar 4.587 candidați au fost notați cu 10 (zece).
La proba de Matematică, 112.651 de candidați (70.2%) au note peste sau egale cu 5 (cinci), iar 3.251 de candidați au obținut nota 10 (zece).
7 (șapte) elevi au fost eliminați din cauza unor tentative de fraudă, lucrările acestora fiind notate cu 1.
Contestațiile pot fi depuse, luni, în intervalul orar 16:00 – 19:00 și marți, 23 iunie, între orele 8:00 și 12:00. Acestea pot fi depuse/transmise și prin mijloace electronice. În acest caz, candidații completează, semnează și depun/transmit prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.
Rezultatele finale vor fi afișate sâmbătă, 27 iunie.
Rezultatele elevilor au fost publicate prin anonimizarea numelui și a prenumelui, pe baza unui cod unic comunicat fiecărui candidat. Măsura este în acord cu prevederile art. 5 și ale art. 6 din Regulamentul UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD), precum și cu solicitarea Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Practic, este prima dată de la intrarea în vigoare a RGPD, când notele/rezultatele candidaților sunt afișate în acest format.
Media generală de admitere, care se calculează considerând 80% media de la evaluarea națională și respectiv 20% media anilor de gimnaziu, urmează să fie afișată după finalizarea contestațiilor.
Vă prezentăm [click pe acest link], un dosar de presă cu sinteza rezultatelor din această sesiune a Evaluării Naționale (înainte de contestații).