Plenul Camerei Deputaților a dat votul final, luni la ora 12.50, pe proiectul de lege depus de PSD-PNL-ALDE privind prelungirea până la 1 noiembrie a mandatelor aleșilor locali (care expiră la 21 iunie).
Au fost 204 voturi „pentru”, 3 împotrivă și 66 de abțineri.
Legea, adoptată în regim de urgență, va merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.
Deputații au fost extrem de harnici, pentru o zi de luni: la ora 10 adoptaseră deja raportul favorabil în Comisia Juridică.
Și mai rapizi au fost senatorii, vineri, proiectul fiind deja adoptat la ora 11.30.
Senatul a aprobat RAPID proiectul PSD-PNL-ALDE privind prelungirea mandatelor aleșilor locali
Proiectul de lege, iniţiat de Marcel Ciolacu şi Alfred Simonis (PSD), Florin Roman (PNL) şi Călin Popescu-Tăriceanu (ALDE), a fost depus joi la Parlament.
Alegeri după vacanță! PSD, PNL și ALDE au depus un proiect comun de prelungire a mandatelor primarilor până la 1 noiembrie
Listele de susținători pot fi semnate și depuse electronic.
Numărul minim de semnături se reduce la jumătate.
PNL a „uitat” de acordul scris semnat cu USR privind revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin. Amintim că proiectul de alegere a primarilor într-un singur tur a fost inițiat de actualul vicepremier Raluca Turcan, în 2015, pe vremea când era membru PDL.
Între timp, la sfârșitul lunii iunie 2019, Guvernul Dăncilă a decis, printr-o OUG, și alegerea uninominală, într-un singur tur, a președinților de consilii Județene.
Evident, aceste prevederi favorizează partidele mari, PSD și PNL.
„Data alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale din anul 2020 se stabileşte prin lege organică, cu cel puţin 60 de zile înaintea votării”, prevede proiectul.