Conducerea executivă a PNL face derogare după derogare pentru alegerea președintele partidului, care nici de data aceasta nu are vechimea de 5 ani prevăzută în statut.
Anul trecut, s-a făcut excepție pentru florin cîțu, iar acum se face pentru Nicolae Ciucă, ambii liberali „în suflet”, dar nou-veniți în partid.
PNL este un partid în criză de lideri proprii, astfel că este nevoit să „importe” din afară. Așa a fost și cazul lui Klaus Iohannis, înscris în partid cu doar 5 luni înainte de alegerile prezidențiale din anul 2014 – pe care le-a și câștigat.
Acum, după demisia forțată a lui Florin Cîțu, prăbușit la 6% în sondaje la doar 6 luni de când a fost ales cu surle și trâmbițe, „echipa câștigătoare” în frunte cu Rareș Bogdan s-a reorientat spre altă excepție: Nicolae Ciucă – ajuns la 34% în preferințele românilor, potrivit unor sondaje de partid.
Teatrul ieftin continuă în Partidul Liberal, așa cum ne-a obișnuit. De ochii lumii, premierul Ciucă spune că „analizează” dacă îşi va depune candidatura la preşedinţia PNL.
„Atunci când voi lua o decizie în acest sens, o voi face. Eu până în acest moment nu am luat o decizie. Doar ce s-au finalizat lucrările Consiliului Naţional. Astăzi nu s-a discutat despre nicio propunere”, a declarat Ciucă, duminică la Parlament, unde a avut loc ședința conducerii PNL.
Însă PNL a livrat încă de miercurea trecută scenariul bine pus la punct și s-a folosit, ca de obicei, de presă pentru a-l livra „pe surse” ca să afle și Cîțu: congres extraordinar pe 10 aprilie, pentru alegerea lui Ciucă președintele partidului.
Cîțu a încercat, în mod jalnic, să vadă cine mai este de partea lui, așa că a convocat o ședință BEx pentru sâmbătă. Dar n-a venit mineni: 42 de lideri au semnat scrisoarea de demitere a sa. când s-a convins de asta, Cîțu și-a depus demisia, ca să mai rămână șef la Senat. Însă va fi și aici pentru foarte puțin timp.
Cîțu a demisionat de la șefia PNL, dar nu și de la Senat. Vîlceanu renunță la ambele funcții
Președinte interimar a fost desemnat Gheorghe Flutur, iar secretar general în locul lui Dan Vîlceanu, Lucian Bode, pentru o săptămână, până la congresul extraordinar din 10 aprilie.