Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, marţi, la Palatul Cotroceni, că România se menţine încă „pe un platou” al pandemiei de coronavirus, cu două săptămâni înaintea ridicării stării de alertă.
„Numărul de cazuri de infectare rămâne destul de constant, cu unele creşteri, urmate de scăderi, ceea ce înseamnă că ne menţinem încă pe un platou. Vom depăşi cu bine şi această etapă, dacă vom continua să fim vigilenţi şi responsabili”, a precizat Iohannis.
Şeful statului a reiterat importanţa purtării măştii şi a menţinerii distanţei între persoane în combaterea epidemiei de coronavirus.
https://www.facebook.com/guv.ro/videos/972176833232452/
“Vă doresc multă sănătate, aveţi grijă de dumneavoastră şi de cei din jur”, a transmis preşedintele Iohannis cetăţenilor.