Premierul Ludovic Orban a ieșit negativ și la al doilea test COVID-19, astfel că iese, joi, din carantina în care intrase luni, după ce participase la o emisiune tv a cărei moderator a fost confirmat ulterior cu coronavirus.
Astfel, premierul va participa, joi seară, la ședința săptămânală a Guvernului.
Iată și comunicatului transmis de executiv:
„Prim-ministrul Ludovic Orban a făcut în această dimineață al doilea test pentru COVID-19, la 10 zile după ce a intrat în contact cu un realizator tv diagnosticat pozitiv. Rezultatul testului premierului este negativ. Ca atare, prim-ministrul va fi de astăzi prezent la Palatul Victoria pentru activitățile curente”.
Ludovic Orban a aflat duminică seară că Silviu Mănăstire, moderatorul emisiunii la care a participat pe 29 septembrie, a ieșit pozitiv la testul Covid.