Premierul Ludovic Orban dă vina în continuare pe PSD că i-a lăsat „o nucă fierbinte, pregătită din timp”: majorarea cu 40% a pensiilor de la 1 septembrie, prevăzută în Legea pensiilor, despre care nu spune însă că președintele Klaus Iohannis a promulgat-o imediat, fără rezerve, în primăvara anului trecut, înainte de alegerile europarlamentare.
Mai mult, ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a asigurat în repetate rânduri, până de curând, când a schimbat macazul, că există banii în buget pentru majorarea pensiilor cu 40%.
Orban a declarat, luni seară, într-un interviu la Digi 24, că „obiectivul Guvernului pe care îl conduce este să crească pensiile în mod realist, pe baza realităţilor economice”.
„Urmărim să creştem pensiile. Obiectivul nostru este să creştem pensiile cu cât putem, în mod real. Lucrul ăsta nu pot să-l spun acum, cu cât putem în mod real. (…) O să-l constatăm după primele şase luni, în raportul semestrial pe care îl facem privind starea economiei, ţinând cont de prognoze. Şi prognozele nu numai din România, pentru că trebuie să ţinem cont şi de prognozele de evoluţie economică în Europa şi prognozele de evoluţie ale tuturor partenerilor. Pentru că degeaba măresc pensiile, dacă după aia nu pot să le plătesc. (…) Cum să vă spun, putem face şi noi ca PSD, ne facem că mărim, dăm drumul la inflaţie, care erodează toată puterea de cumpărare în special pentru persoanele cu venituri mici şi raportăm că v-am mărit pe hârtie, dar, de fapt, când stai şi te uiţi ce poţi să cumperi cu banii respectivi, poţi să cumperi mai puţin decât cumpărai înainte de aşa-zisa creştere a pensiilor”.
Întrebat dacă Guvernul va putea creşte pensiile cu 40% din septembrie, Orban a evitat un răspuns tranșant, dar a lăsat să se înțeleagă că nu poate fi vorba despre acest procent:
„Acum, eu vă spun sincer, creşterea cu 40% ar fi fost foarte dificilă şi în condiţii de normalitate economică. (…) Ceea ce este fără un fundament economic solid e foarte greu de pus în practică, pentru că toate plăţile acestea ale pensiilor se fac din veniturile pe care le încasează fie fondul de pensii din contribuţiile de pensii pe care le plătesc cetăţenii români, fie prin subvenţiile pe care le dă, tot din taxele şi impozitele plătite de cetăţeni, se dau transferuri de la bugetul de stat prin subvenţionarea fondului de pensii. Aici este, cum să zic, o nucă fierbinte, care a fost pregătită din timp de PSD, pentru cazul în care ei pierd puterea să aibă cu ce să recupereze capital electoral”.
„Nu poţi să-ţi baţi joc”
Premierul a promis că „o să încercăm să facem o creştere care să ducă la îmbunătăţirea nivelului de viaţă”.
„Vom creşte pensiile, cu siguranţă, dar vom creşte realist, pe baza realităţilor economice şi având garanţia sustenabilităţii pe termen lung a plăţii pensiilor. Nu poţi să-ţi baţi joc. (…) Impactul pe 2021 este de aproximativ 52 de miliarde de lei, adică 10 miliarde de euro, iar impactul pe 2022 este estimat la 83-84 de miliarde de lei. Cu atât cresc cheltuielile bugetului de pensii şi implicit ale bugetului de taxe. Ce nu ai venituri la bugetul de pensii, trebuie să subvenţionezi din bugetul de stat. (…) Să aibă încredere că vom creşte pensiile cu cât ne va permite economia şi că va exista această creştere de pensie şi o să încercăm să facem o creştere care să ducă la îmbunătăţirea nivelului de viaţă”, a asigurat Orban.
El a adăugat că anunţul creşterii pensiilor va fi făcut când Executivul va avea informaţii pe care să se bazeze „în mod adevărat”.