Liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi că şi social-democraţii sunt de acord, în principiu, cu data de 27 septembrie pentru organizarea alegerilor locale.
Numai că Guvernul Orban vrea și prelungirea stării de urgență, care ar decala calendarul (fiind necesare circa două luni și jumătate pentru strângerea de semnături și campania electorală).
„Avem aproximativ 63.000 de aleși locali la nivelul întregii țări. (…) Avem o prelungire a mandatelor aleşilor locali până la data de 1 noiembrie (în proiectul de lege depus joi la Parlament – n.r.). În principiu, şi noi (la fel ca PNL și ALDE, care au semnat proiectul de lege – n.r.) suntem de acord cu data de 27 septembrie (pentru alegerile locale – n.r.). Avem o singură problemă: că nu mai înţelegem mesajele venite de la Guvern. Se cere o prelungire cu 30 de zile (a stării de alertă – n.r.), asta înseamnă până pe 15 iulie. Dacă ne uităm la calendar, deja intrăm în perioada de strângere de semnături. Cred că Guvernul ar trebui o dată să hotărască: avem pandemie, nu avem pandemie, ţinem alegeri, nu ţinem alegeri, fiindcă vânturăm nişte date şi nişte scenarii fără să explicăm oamenilor, că nu e un simplu lucru că anunţăm o dată, înseamnă campanie electorală, respectarea legii, strângerea de semnături, depunera de candidaturi”, a spus Ciolacu, după şedinţa Biroului Permanent Naţional.
Alegeri după vacanță! PSD, PNL și ALDE au depus un proiect comun de prelungire a mandatelor primarilor până la 1 noiembrie
El a adăugat că aşteaptă motivarea Curţii Constituţionale pentru a şti foarte clar cine va stabili data alegerilor – Guvernul sau Parlamentul.
“Din comunicatul CCR am văzut că poate şi Guvernul, şi Parlamentul”, a precizat el.