Liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a fost amendat cu 2.000 de lei, miercuri, de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), pentru că a utilizat termenul de „Fuhrer” la adresa preşedintelui Klaus Iohannis.
Afirmaţiile făcute de Tăriceanu, în data de 16 aprilie, pe pagina sa de Facebook, reprezintă „faptă de discriminare şi încalcă dreptul la demnitate, conform art. 2 alin. (1) şi art. 15 din OG 137/2000, republicată”, precizează CNCD.
La aflarea veștii că a fost amendat, Tăriceanu a anunțatcă va contesta sancțiunea:
„O să mă duc în faţa instanţei să mă lupt cu aceasta decizie nu pentru mine, ci pentru cei 20% dintre români cărora le pasă de drepturile lor chiar şi în pandemii şi în crize. Întâi ne-am pierdut libertatea de mişcare, apoi ne-am pierdut libertatea de a ne întâlni în grupuri mai mari de trei. Acum suntem pe cale să ne pierdem şi libertatea de cuvânt. Ce ne mai rămâne? Să mergem la muncă, să plătim taxe pe care Iohannis şi ‘Guvernul meu’ să le sifoneze către puşculiţele lor politice? Nu, mulţumesc!”.
El susţine că membrilor CNCD “le-ar fi fost mai uşor să ia o decizie corectă dacă s-ar fi uitat în orice traducere din limba germană şi ar fi văzut care este înţelesul termenului ‘Fuhrer'”.
„Şi Wikipedia şi alte site-uri de traducere sunt de acord că acest termen înseamnă ‘conducător’, ‘lider’ sau ‘ghid’. Ca să nu mai spunem că atenţionarea mea către domnul Iohannis a fost: ‘să o lase mai uşor cu ameninţările că nu este Fuhrer, ci, încă, preşedintele României’. Nu pune o anatemă domnului Iohannis, ci îl avertizează că a luat-o pe o pantă greşită”, a explicat Tăriceanu, tot pe Facebook.