UPDATE: Testul făcut de premierul Ludovic Orban pentru coronavirus este negativ, dar el va rămâne în carantină până joi, 8 octombrie.
După o săptămână în care a făcut turul televiziunilor, cu laude pentru victoria PNL la alegerile locale, premierul Ludovic Orban a intrat din nou în izolare COVID-19, luni.
Cu o zi înainte însă, Orban a participat alături de noul primar general Nicușor Dan, duminică, la o emisiune la românia TV, deși știa atât el, cât și moderatorul acesteia, că Silviu Mănăstire de la B1TV a fost confirmat cu coronavirus, iar premierul a fost joi seară la acel canal de știri.
Iată ce a spus, luni dimineață, moderatoarea de la România TV: „Am știut că silviu mănăstire, la care premierul a fost în emisiune joi, a primit rezultatul pozitiv de cOVID-19. Am purtat mască atât eu, cât și producătorul emisiunii și premierul”.
„Premierul Ludovic Orban își suspendă activitățile publice și întâlnirile și se va testa pentru COVID-19 după ce a participat la o emisiune tv, iar realizatorul a fost testat pozitiv la noul coronavirus.
Participarea premierului Ludovic Orban la evenimentele programate în cursul zilei de astăzi, 5 octombrie a.c., a fost suspendată urmare a faptului că una din persoanele alături de care s-a aflat în aceeași platou de televiziune, în cursul săptămânii trecute, a fost confirmată pozitiv, duminică, la testul pentru noul coronavirus. Premierul Ludovic Orban a solicitat în această dimineață efectuarea unui test la cerere pentru noul coronavirus. Premierul nu a manifestat simptome specifice infectării cu noul coronavirus. Până la primirea rezultatului, premierul a suspendat întâlnirile fizice cu alte persoane”, se arată într-un comunicat al Guvernului.
Carantinat și în martie, din cauza lui Chițac…
Ludovic Orban a mai fost izolat, timp de două săptămâni, în luna martie, la începutul pandemiei. El a intrat în carantină atunci, pentru 14 zile, la Vila Lac, după ce senatorul Vergil Chițac (PNL) – ales acum primar al Constanței – a fost confirmat cu coronavirus.
Atât membrii Guvernului, cât și Parlamentul, unde Chițat a fost prezent, au intrat în izolare.