Premierul Nicolae Ciucă s-a răzgândit, la o zi după ce declarase că nu poate interveni într-o economie de piață: el a dat asigurări, joi, la începutul ședinței Guvernului, că a „discutat cu instituţiile de linie” astfel încât să „vegheze” pentru a fi evitată „specula” de sărbătorile de Paşti.
Prețurile cărnii de miel și a produselor de la masa tradițională s-au scumpit însă enorm, cu câteva săptămâni în urmă. Kilogramul la carnea de miel a ajuns la 500 de lei.
Cu o zi în urmă, Ciucă declara că într-o economie de piață nu poate interveni la prețul produselor.
Premierul Ciucă, despre scumpirea alimentelor de Paști: „Sunt şi anumite exagerări”
Premierul s-a contrazis însă, joi:
„Ne aflăm în Joia Mare, foarte curând vom sărbători Sfintele Paşti. Am primit mai multe întrebări, discuţii legate de preţurile la produsele pe care cetăţenii le preferă, le cumpără în aceste zile. Am văzut şi partea aceasta de escaladare a preţurilor la anumite produse. Am discutat cu instituţiile de linie astfel încât, prin ANSVSA, prin Autoritatea de Protecţie a Consumatorului, să veghem astfel încât să se evite specula şi cetăţenii să beneficieze de preţul corect al produselor şi, de asemenea, să asigurăm siguranţa alimentară peste tot acolo unde se comercializează astfel de produse. Ca atare, tuturor autorităţilor care sunt îndrituite să vegheze pentru a putea să avem siguranţa că nu se speculează pe produsele care au cea mai mare căutare şi, de asemenea, să avem certitudinea că ele se vând în condiţii fitosanitare corespunzătoare le cer să fie permanent la datorie. Le mulţumesc de pe acum, pentru că vor fi de veghe permanent şi sper ca toate activităţile să se desfăşoare fără evenimente deosebite”.