Marți seara s-au disputat primele meciuri din etapa a doua a grupelor UEFA Champions League, atracția rundei fiind derbiul dintre Borussia Dortmund și Real Madrid.

14516343_1526563807355594_17517632874643655_n
Jucatorii lui Dortmund au fost mai mereu primii la minge

Cu moralul scăzut după ultimele vizite la Dortmund (1-4 în 2013 și 0-2 în 2014), Realul a fost aproape să o comită și marți seara, dar de această dată “galacticii” au fost salvați de arbitraj, englezul Mark Clattenburg trecând cu vederea câteva faze în care oaspeții puteau fi penalizați.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 17, din pasa lui Gareth Bale, însă gazdele au egalat chiar înainte de pauză, când Keylor Navas a respins un șut din lovitură liberă chiar în Varane și mingea a intrat în poartă.

Varane și-a răscumpărat greșeala în minutul 68, când a împins balonul în plasă din 3 metri, după o fază încâlcită în careul Borussiei.

Nemții nu au capitulat. Și-au văzut în continuare de joc și Schurrle a egalat în minutul 87 cu un șut bombă, din 14 metri, direct în vinclul din colțul scurt al porții apărate de Navas.

Borussia Dortmund – Real Madrid s-a terminat 2-2, un meci în care gazdele au avut 59% posesia și 11-4 la șuturi pe poartă, deși au avut pe teren jucători precum Matthias Ginter (22 de ani), Julian Weigl (21 de ani), Raphael Guerreiro (22 de ani), Mario Gotze (24 de ani) sau Ousmane Dembele (19 ani), iar pe parcurs au intrat și Emre Mor (19 ani) sau Christian Pulisic (18 ani).