CFR Cluj, liderul momentului din Liga I, a ratat ocazia de a-și mări avantajul față de principalele contracandidate.

Ardelenii au cedat puncte importante acasă, sâmbătă seara, după ce au făcut doar 2-2 cu Gaz Metan Mediaș.

Totuși, cei de la CFR ar trebui să fie mulțumiți de rezultat în condițiile în care ei erau conduși cu 2-0 încă din minutul 31, grație golurilor marcate de Fernandes și Ivanov.

Billel Omrani, cel mai bun jucător al CFR-ului, a întors soarta meciului reușind o dublă în momente extrem de importante, respectiv în minutele 43 și 88. Al doilea gol al gazdelor a venit într-un moment în care medieșenii evoluau în inferioritate numerică, Trif fiind eliminat pentru două cartonașe galbene încasate în trei minute.

CFR putea chiar să dea lovitura în prelungiri, însă Culio a irosit cu nonșalanță un penalty acordat în urma unui fotbal.

Până la urmă, meciul s-a încheiat cu un rezultat echitabil, 2-2, fiind al doilea egal înregistrat în etapa a 19-a a Ligii I, după ce AFC Hermannstadt și Dinamo au făcut și ele egal, 1-1.

Duminică, în Liga I se joacă Politehnica Iași – Dunărea Călărași, de la 14.00, Astra Giurgiu – Concordia Chiajna, de la 17.00, și FCSB – Viitorul Constanța, de la 20.00.

Luni avem Sepsi Sf. Gheorghe – FC Botoșani, de la 17.30, și CS Universitatea Craiova – FC Voluntari, de la 20.00.